Informacje
 • "Mam truskawki w ogrodzie w połowie listopada"

  13-11-2018 20:58 Wyjątkowo ciepła jesień na Węgrzech
  Tegoroczny listopad rozpoczął się wyjątkowo ciepło ("Fakty po południu") Fakty po południu

  Przyroda na Węgrzech zwariowała. Wyjątkowo wysoka, jak na tę porę roku, temperatura spowodowała, że kwitną wiosenne kwiaty i dojrzewają owoce. Rolnicy zbierają między innymi truskawki.

  Węgierscy rolnicy nie pamiętają, kiedy ostatnio jesień była tak ciepła, że ponownie zakwitły kwiaty i dojrzały owoce. W komitacie Jasz-Nagykun-Szolnok prowadzi się zbiory arbuzów i truskawek. W regionie od wielu tygodni, a nawet miesięcy, nie padał deszcz, wobec czego rolnicy muszą szczególnie dbać o plony.

  Truskawki sprzedaje się po cenie kilkukrotnie wyższej niż wiosną - za cztery tysiące forintów, co stanowi równowartość około 53 złotych.

  Według ekspertów przedwczesne dojrzewanie owoców, które powinny wyrosnąć dopiero wiosną, może spowodować uboższe plony w przyszłym roku. Wiele z młodych roślin może nie przetrwać zimy.

  Truskawki w połowie listopada

  Truskawki wyrosły również na południu Węgier, w Peczu, gdzie w poniedziałek odnotowano 21 stopni Celsjusza. - Jak pieliłam ogródek, zorientowałam się, że zakwitły kwiaty i wyrosły truskawki, które posadziłam we wrześniu. Mam truskawki w swoim ogrodzie w połowie listopada - mówiła Ilidko Nagy, mieszkanka miasta.

  W Ogrodzie Botanicznym w Peczu zakwitły gailardie, kwiaty z rodziny astrowatych. - Interesujące jest to, że one powinny kwitnąć w maju, nie teraz. Naprawdę, nie teraz - przyznał Laszlo Pap, botanik z Ogrodu.

  Według modelu synoptycznego GFS w najbliższych dniach temperatura będzie spadać. W weekend i na początku przyszłego tygodnia może nie przekroczyć 10 stopni.
 • :)))
  U mnie w ogrodzie do tej pory kwitną poziomki i maliny :) Wczoraj córcia miała okazję zajadać te pyszne owoce prosto z krzaczka u siebie :)
  ~Kamila /2018-11-15 13:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...