Informacje
 • Oblodzone drogi i chodniki. Żółte alerty

  25-11-2018 18:20 Sprawdź, gdzie wydano ostrzeżenia
  Prognoza pogody na sobotę tvnmeteo.pl

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed marznącymi opadami. Na drogach może być ślisko i niebezpiecznie.

  Pogoda w niektórych regionach Polski może sprzyjać powstawaniu oblodzenia. Niska temperatura, w połączeniu z opadami deszczu i mżawką, może powodować, że nawierzchnia dróg i chodników stanie się śliska. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Alerty przed oblodzeniem obowiązują w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

  Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza do zera, natomiast temperatura minimalna gruntu od -4 st. C do -1 st. C.

  Ostrzeżenia obowiązywać będą od godziny 22 w niedzielę do godziny 10 w poniedziałek.

  Oblodzenie i śnieg

  W poniedziałek temperatura w niektórych regionach Polski może spaść poniżej zera stopni i spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Z tego powodu mogą zostać wydane alerty przed oblodzeniem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

  Synoptycy IMGW ostrzegają również przed intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenia przed nimi mogą zostać wydane w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Prognozuje się tam opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów, w górach od 15 do 20 cm.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia

  "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...