Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 4°C 2°C Deszcz
zwiń
Informacje
 • Powódź błyskawiczna w Iraku.
  21 ofiar śmiertelnych

  25-11-2018 17:18 Tysiące ludzi bez dachu nad głową

  Co najmniej 21 osób zginęło w ciągu 48 godzin w wyniku powodzi, która nawiedziła Irak - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia w tym kraju. Żywioł zmusił kilkadziesiąt tysięcy osób do opuszczenia swoich domów.

  - Ludzie zginęli w wyniku zawalenia się budynków, w wypadkach drogowych czy wskutek porażenia prądem w następstwie ulew, które od kilku dni występują zarówno na północy, jak i na południu kraju - powiedział francuskiej agencji AFP rzecznik resortu zdrowia Seif al-Badr.

  Tysiące ludzi bez dachu nad głową

  Żywioł zmienił ulice w rwące rzeki, ludzie musieli uciekać z podtopionych domów małymi łodziami.

  Najbardziej dotknięty został dystrykt Asz-Szarkat położony 250 kilometrów na północ od Bagdadu, gdzie tysiące domów zostało zalanych, a setki rodzin uciekało przed żywiołem.

  - Około trzech tysięcy osób jest teraz bezdomnych po ucieczce ze swoich wiosek - powiedział Ali Dodah, burmistrz miasta Asz-Szarkat w wywiadzie z Reutersem.

  Misja pomocowa ONZ w Iraku odnotowała około 10 tysięcy osób, które potrzebują pomocy w muhafazie (prowincji) Salah ad-Din i 15 tysięcy w prowincji Niniwa na północy.

  Premier Iraku Adel Abd al-Mahdi ogłosił utworzenie jednostki kryzysowej obejmującej władze lokalne i wojskowe wspierane przez śmigłowce i sprzęt budowlany do interweniowania tak szybko, jak to możliwe i przeprowadzania akcji ratowniczych.

  W całym kraju wiele dróg i mostów znalazło się pod wodą i zostało uszkodzonych.
  Prezydent Barham Ahmed Salih napisał na Twitterze o "katastrofie", która powoduje, że "jeszcze bardziej potrzebna jest rekonstrukcja i (sprawne funkcjonowanie) usług publicznych".
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...