Informacje

 • Polski problem ze smogiem. "Albo coś z tym zrobimy, albo nas to wszystkich pozabija"

  29-11-2018 17:22 Punkt krytyczny - Trujące powietrze
  Antysmogowy chodnik przy ul. Pawiej Zarząd Dróg Miasta Krakowa

  Przez miliony lat natura regulowała klimat Ziemi. Jednak za sprawą paliw kopalnych zaczęliśmy zagrażać naszej planecie. Jedno jest pewne - nadszedł czas na zmiany. Kwestią zanieczyszczenia powietrza zajęła się fundacja WWF w filmie "Punkt krytyczny. Energia odNowa" oraz towarzyszącymi mu krótszymi odcinkami.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

  Z każdym kolejnym rokiem od 2014 roku odnotowujemy wzrost średniej temperatury. Nie ma żadnej wątpliwości, że ocieplenie klimatu się nasila i że to my - ludzie - jesteśmy za nie odpowiedzialni.

  Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale 2017 roku produkcja energii elektrycznej z węgla stanowiła 80 procent energii elektrycznej w Polsce. To więcej, niż w jakimkolwiek kraju Europy. Kiedyś był to powód do dumy, ale teraz już nie.

  Klimat się ociepla

  - Od ponad 100 lat naukowcy wiedzą, że jeśli wypuszczamy dwutlenek węgla oraz inne gazy cieplarniane do atmosfery, to planeta się ociepli - mówił profesor doktor Wolfgang Lucht z Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie.

  Najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery emituje energetyka - 42 procent. Innymi źródłami są: transport (16 proc.), przemysł (16 proc.), budynki (10 proc.) i rolnictwo (8 proc.). Pozostałe źródła wynoszą 8 procent.

  Jak sobie szkodzimy

  Spalając ropę, węgiel i gaz nie tylko szkodzimy naszej planecie, ale i samym sobie. Z nieznanych początkowo przyczyn między 5 a 9 grudnia 1952 roku w Londynie zmarły nagle cztery tysiące osób, a w kolejnych miesiącach osiem tysięcy. Lekarze szybko odkryli, że odpowiedzialny za to był smog. Dziś stał się on naszą specjalnością.

  - Polska jest krajem smogu i czerwoną wyspą na mapie Europy pod względem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym i rakotwórczym benzopirenem - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

  W wielu polskich miejscowościach zanieczyszczenie powietrza jest większe niż w Pekinie. Od lat królujemy w rankingach zanieczyszczonych miast Europy. W pierwszej pięćdziesiątce jest dwadzieścia polskich miast, a w pierwszej dziesiątce - sześć. Sytuacja jest tragiczna.

  - Mamy problem ze smogiem. Albo zbierzemy się w kupę i coś z tym zrobimy, albo nas to wszystkich pozabija - mówił Maciej Ryś ze Smogathonu.

  Kraków zwalcza smog

  Z tego powodu Kraków wezwał na pomoc wynalazców z całego świata.

  - Smogathon to inicjatywa, która ma jedną, nadrzędną misję. Jest to walka ze smogiem, walka z zanieczyszczonym powietrzem za pomocą technologii. Mamy 30 projektów z siedmiu krajów na całym świecie i tak naprawdę jest to konkretna konkurencja - mówił Ryś.

  Smog to zwykle problem lokalny. Częściowo odpowiadają za niego transport i przemysł. Główną przyczyną jest jednak palenie węglem złej jakości w nieefektywnych piecach.

  - Palimy najgorszym rodzajem węgla: mułami i flotami. To są odpady z produkcji węgla. Wrzucamy trzy razy szuflą do pieca, a wyciągamy dwie szufle pełne rtęci, siarki i popiołu - mówił Marcin Popkiewicz, fizyk i analityk megatrendów.

  Smog zabija

  Część tych substancji znajduje się później w powietrzu, a my je wdychamy, tak jakbyśmy palili kilka papierosów dziennie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), smog co roku prowadzi do śmierci trzech milionów ludzi, z tego prawie 50 tysięcy w Polsce.

  - Smog powoduje nowotwory, zwiększa ryzyko zawałów, zatorów. Spektrum chorób, na które jesteśmy narażeni w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem, jest bardzo duże - tłumaczył Popkiewicz.

  Trzeba działać i nie godzić się na oddychanie trującym powietrzem. Władze Krakowa wprowadziły zakaz palenia węglem złej jakości.

  W 2017 roku fundacja WWF opublikowała film "Punkt krytyczny. Energia odNowa". Produkcja ma pokazać, w jakim punkcie zmian klimatu jesteśmy i co możemy z tym zrobić, by zapewnić sobie szansę na bezpieczną przyszłość. Filmowi towarzyszą dodatkowe odcinki, przybliżające dokładniej problemy poruszone w produkcji.

  Zobacz odcinek "Punk krytyczny - Trujące powietrze":

 • Egzekucja?
  Jak ma się coś zmienić, skoro straż miejska, policja, straż pożarna, wszelkie służby przejeżdżają koło kamienicy, z której komina wydobywa się czarny jak węgiel dym i w ogóle nie interesują się tym, jakim piecem i paliwem się tam pali.

  Dopóki nie zmieni się mentalność i twarde prawo w tym kraju, dopóty sytuacja się nie zmieni i będziemy umierać coraz prędzej.

  Kogoś nie stać na ogrzewanie gazem czy też nie ma dostępu do ogrzewania sieciowego? Sorry - to nie znaczy, że może mnie truć. Mnie nie stać na Ferrari, mam go sobie zatem ukraść?

  Edukacja, twarde prawo i przede wszystkim - egzekucja, najtwardsza z możliwych i konsekwentnta, łącznie z eksmisją, jesli ktoś po nałożeniu X kar nie dostosuje się do życia w cywilizowanym społeczeństwie.
  ~Nihilista /2018-11-30 16:06
 • BREDNIE !!!
  Dawniej ludzie palili czym się da i smogu nie było a teraz coraz mniej piecy węglowych i smog macie ??? Więcej ruskiego węgla niech sprowadzają bo tańszy a nasze kopalnie pozamykać bo nie rentowne, bo spółek narobili i każdy chce się nachapać i węgiel drogi.
  ~WNERW /2018-11-30 10:25
 • Smog nie boli.
  Na moim osiedlu prawie co drugi mieszkaniec pali w kominku, nie wiedząc, że w mieszkaniu ma zapylenie jak w czasie, gdy na danym terenie ogłasza się alarm smogowy. Z tego powodu cierpią też ich sąsiedzi, gdyż te bardzo niebezpieczne i bardzo małe pyły po spaleniu drewna dostają się też do ich mieszkań i jednocześnie do ich płuc oraz krwiobiegu. Mało kto wie, że te mikroskopijne pyły wywołują choroby płuc i innych organów oraz nowotwory. Świadomość Polaków w tej materii jest znikoma, a smog nie boli, ale potem boli choroba przez niego wywołana. Ogólnie znana jest szkodliwość palenia węglem, często złej jakości, szkodliwość spalin samochodowych, pyłu z ich opon i sprzęgła ich hamulców, ale o paleniu drewna w kominkach domów prawie wcale się nie mówi.
  ~Zosia3 /2018-11-30 07:44
 • gadamy
  nic nie robimy, diesle likwidujemy , śmieciami ,podkładami kolejowymi,miałem palą i mają sąsiadów w dup??
  graffiti50 /2018-11-29 20:32
 • Dajcie spokój
  Najważniejsze jest to, że właściciele tych zakładów oraz politycy mieszkają w po za miastem i miejscach z niską ilością smogu, reszta się nie liczy :D
  faceroll /2018-11-29 17:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...