Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 1°C -1°C Przelotne opady śniegu
zwiń

Informacje

 • Silne trzęsienie ziemi. Ewakuacja mieszkańców zagrożonych terenów

  05-12-2018 11:06

  Miało magnitudę 7,5

  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło w środę obszar u wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii na Pacyfiku. Początkowo wydano ostrzeżenie przed tsunami. Podmorskie wstrząsy nie spowodowały ani ofiar w ludziach, ani zniszczeń.

  Epicentrum zlokalizowano w odległości 168 kilometrów na południowy wschód od miasta Tadine położonego na wyspie Mare w archipelagu Wysp Lojalności. Hipocentrum natomiast na głębokości 10 kilometrów.

  Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 7,5. Początkowo informowano o magnitudzie 7,6. Następnie miało miejsce co najmniej sześć wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 5,6 do 6,6.

  Ostrzeżenie przed tsunami

  "Obserwacje i badania terenowe potwierdzają, że natężenie tsunami jest znacznie mniejsze i nie stanowi już większego zagrożenia dla ludności" - poinformowała obrona cywilna Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji.

  Wcześniej centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) wydało ostrzeżenie przed "niebezpiecznymi falami tsunami" wzdłuż wybrzeży Nowej Kaledonii i Vanuatu. Część ludności zagrożonych terenów w Nowej Kaledonii ewakuowała się - podaje AFP.

  Władze wezwały mieszkańców przybrzeżnych terenów do przeniesienia się do miejsc oddalonych o ponad 300 metrów od brzegu, a jeżeli jest to możliwe, do miejsc położonych powyżej 12 metrów nad poziomem morza.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...