"Smog realnie nas samych zabija"

[object Object]
Rafał Sonik o sposobie na poprawę jakości powietrzatvn24
wideo 2/5

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik i Mirosław Proppé.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

Smog jest naszą przykrą codziennością. W wielu miastach w Polsce ludzie oddychają powietrzem, w którym znacznie przekroczone są dopuszczalne normy zanieczyszczenia.

- Dzisiaj nie widać było nawet przeciwległej strony Rynku Głównego w Krakowie, a to zaledwie 200 metrów. (...) Kiedy trzy, cztery dni nie wieje wiatr, w Krakowie nie widać praktycznie własnego nosa - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Rafał Sonik, kierowca rajdowy i działacz na rzecz ochrony środowiska.

- Wtedy przede wszystkim trzeba założyć maskę i to zaczyna być coraz bardziej powszechne. Najbardziej zagrożone przez smog są dzieci, ponieważ niska emisja snuje się nad ziemią. Chociaż tego nie widzimy patrząc w dół, to jednak rzeczywiście tak jest - dodał.

Milion ofiar rocznie

Mirosław Proppé, prezes WWF Polska, przypomniał raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według którego z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku na świecie umiera siedem milionów osób. W Polsce bilans ofiar wynosi prawie 50 tysięcy ludzi rocznie. Wypełniając cele Porozumienia paryskiego - zdaniem autorów raportu - można uratować każdego roku nawet milion istnień ludzkich.

- To są przerażające liczby, a jednocześnie wydajemy też na leczenie wszystkich osób, które oddychają tym złym powietrzem cztery procent PKB światowego, a infrastruktura potrzebna do zmiany gospodarki to jest tylko jeden procent. Nawet jeżeli tam jest pomyłka - niech to będą dwa procent, ale to nadal się opłaca. Więc naprawdę mamy jeszcze szansę - stwierdził.

Proppé przypomniał również dawnego ministra zdrowia - profesora Zbigniewa Religię, który już w latach 80. walczył z chorobami kardiologicznymi i twierdził, że najwięcej chorób na Śląsku spowodowanych jest właśnie zanieczyszczeniami powietrza.

Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat" o raporcie WHO:

Rozwiązać problem

Sonik stwierdził, że jednym z lepszych sposobów na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami jest instalacja czujników na kominach. - Wszyscy wiemy doskonale, że ludzie palą czym popadnie i w skali kraju wypowiedź ostatnia pana prezydenta o tym, że naszym narodowym dobrem jest węgiel, niezależnie od tego, czy prawdziwa, czy nieprawdziwa - ludzie przekładają sobie na swoją indywidualną skalę w ten sposób, że dla nich dobrem naturalnym jest te kilka worków śmieci, które im się uzbierały za dnia i palą nimi w nocy. To jest ich dobro naturalne, bo mają go pod ręką, tak jak węgiel w skali kraju - opisywał.

Małymi kroczkami

Kierowca aktywnie działa na rzecz środowiska. - Chciałbym wskazać na nasze dobro narodowe, tym dobrem narodowym jest jednak wzrost świadomości - podkreślił Sonik.

Jego walka o czyste środowisko zaczęła się siedem lat temu. Zaprosił wtedy swoich gości z Anglii w Tatry i zamiast cieszyć się górskimi wędrówkami zrozumiał, że jest to jedno wielkie śmietnisko. - Oczywiście chodziłem w Tatry wcześniej, ale wtedy to się stało takie jaskrawe. Zamiast się cieszyć, to się wstydziłem - opowiadał.

Od tamtej pory co roku bierze udział w sprzątaniu Tatr. W tym roku w akcji wzięło udział siedem tysięcy wolontariuszy. - Pokazujemy, że śmieci, po pierwsze nie wolno zostawiać przyrodzie, ponieważ zanieczyszczamy ją, wręcz śmieci zabijają rośliny i zwierzęta. Ale uwaga - nie wolno nimi też palić - zaznaczył. Dodał, że właśnie przez palenie byle czym w dniach bezwietrznych nad Zakopanem unosi się "czarny kożuch".

- Sprzątamy Tatry, edukujemy młodych ludzi, pokazujemy, że smog realnie nas samych zabija. Dym z kominów w Zakopanem bardzo łatwo zaobserwować, kiedy jest niskie ciśnienie, on ledwo wylatuje i za chwilkę opada, a więc opada prosto w nasze płuca - tłumaczył.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Rośnie świadomość

Sonik podkreślił również, że świadomość Polaków w kwestii ochrony środowiska jest rzeczywiście coraz większa. Dowodem jest między innymi fakt, że w ciągu siedmiu lat sprzątania Tatr ilość śmieci zmniejszyła się dwudziestokrotnie. Jednocześnie dziesięciokrotnie zwiększyła się liczba wolontariuszy.

- Ludzi świadomych przybywa. (...) Trzeba też działać na świadomość ludzi w sektorze górniczym i wszystkich pochodnych. Otóż, jako świadomym obywatelom, nam wcale nie zależy na tym, żeby ci ludzie stracili pracę. Nam zależy na tym, żeby wykorzystać koniunkturę na rynku pracy, która dzisiaj bez wątpienia historycznie jest najlepsza. Żeby jak największą część branż przemysłu, które są jednak zanieczyszczające, przenieść do tych branż, które o wiele mniej szkodzą. Tak sportowo rzecz ujmując - niewykorzystane szanse się mszczą, więc wykorzystajmy tę, którą mamy teraz - podsumował kierowca.

Stracone pieniądze

Według scenariusza rozwoju Polski do 2050 roku, który został opracowany przez zespół Mirosława Proppé, gdyby odejść od węgla w pierwszej połowie tego wieku, pojawią się ogromne oszczędności na kosztach energii, wahające się między 105 miliardów a 160 miliardów złotych. To znaczy, że między innymi o tyle mniej będziemy płacić za prąd w gospodarstwach domowych. Przekłada się to na oszczędność w Narodowym Funduszu Zdrowia w wysokości około 123 miliardów złotych. Tych pieniędzy NFZ nie będzie musiał wydać na leczenie osób, które wdychają te spaliny, tylko będzie mógł wydać na leczenie specyficznych chorób czy nowotworów.

Posłuchaj całej rozmowy z gośćmi programu "Wstajesz i wiesz":

Autor: kw/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alarmy obowiązują w 13 województwach. Z prognoz wynika, że temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Przymrozki w 13 województwach. IMGW ostrzega

Przymrozki w 13 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com