Informacje
 • Wchodzili na Rysy, uruchomili lawinę.
  "Tym razem Anioł Stróż był na miejscu"

  07-12-2018 17:32 Pierwszy wypadek lawinowy w tym sezonie
  Wycieczki w góry powinny być odpowiednio zaplanowane TVN24

  W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Warunki pogodowe są trudne, a szlaki bardzo mocno oblodzone. W ostatnich dniach - pierwszy raz w tym sezonie - doszło do wypadku lawinowego. Mężczyzna, który spadł po stromym terenie 200-300 metrów, może mówić o sporym szczęściu.

  W Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka i wywóz drewna. Na tatrzańskich jeziorach pokrywa lodu jest jeszcze bardzo cienka, a wejście na nią grozi pęknięciem i zarwaniem pokrywy. Z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku zamknięty jest szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem.

  Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą o uwagę i ostrożność. Podkreślają też, że idąc w góry trzeba mieć na uwadze aktualnie panujące warunki oraz fakt, że dzień jest obecnie bardzo krótki. Słońce zachodzi około godziny 15.40, a po zmroku nietrudno jest o wypadek.

  Lawinowa "jedynka"

  Obowiązuje również pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. "Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin" - czytamy w komunikacie lawinowym.

  W Tatrach przewidywane są opady śniegu i dość silny wiatr, który może zwiększać zagrożenie zejściem lawiny.

  Pierwszy wypadek lawinowy

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego opublikowali zdjęcia z wypadku, do którego doszło w ostatnią niedzielę na Rysach. Był to pierwszy wypadek lawinowy w tym sezonie zimowym. Przebieg zdarzenia opisał w kronice TOPR ratownik Adam Marasek.

  W niedzielę przed południem do TOPR zadzwonił turysta, który poinformował, że z lawiną spadły dwie osoby, znajdujące się poniżej Buli pod Rysami. Po chwili zadzwonił kolejny turysta, który z kolei informował, że z lawiną spadła jedna osoba. Na pomoc ruszyła sześcioosobowa grupa ratowników i pies lawinowy. W kierunku miejsca wypadku udała się również dziesięcioosobowa grupa ratowników, która szkoliła się w pobliżu.

  Kilkanaście minut później jeden z turystów, który dotarł do poszkodowanego, poinformował, że jest on przytomny. Zgłaszał, że boli go biodro i ręce. Po godzinie 12 pierwsi ratownicy dotarli do rannego. Udzielili mu pierwszej pomocy i założyli pakiety grzewcze. Później umieszczono go na noszach i zaczęli go opuszczać stromym terenem nad Czarny Staw. Stamtąd przetransportowano rannego do Morskiego Oka i karetką TOPR przewieziono do szpitala.

  "Jak się okazało, kilkuosobowa grupa turystów mimo wcześniejszych opadów śniegu i silnie wiejącego wiatru, wybrała się na Rysy. Gdy byli poniżej Buli pod Rysami, uruchomili niewielki zsuw (małą lawinę), który zrzucił jednego z turystów. Spadł on po stromym terenie około 200-300 metrów aż do wylotu Wielkiego Czarnostawiańskiego Kotła. Turysta może mówić o sporym szczęściu, że nie został zasypany i że podczas upadku nie uderzył w wystające głazy. Tym razem Anioł Stróż był na miejscu" - czytamy w kronice.
  Jak przygotować się do wyjścia w góry?

  Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zalecają, aby przed wyjściem w góry koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym.

  Trzeba również odpowiednio się przygotować. "Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem" - apeluje TPN.

  W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia, takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...