Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 10°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń

Informacje

 • Nocą pogoda może stwarzać zagrożenie.
  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: uważajcie!

  11-12-2018 21:44

  Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Przejście graniczne z Czechami zamknięte do odwołania TVN24

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców dziewięciu województw przed niebezpieczną pogodą. Zagrożeniem będą oblodzenia i intensywne opady śniegu. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  Na południu Polski mogą wystąpić intensywne opady śniegu, a w wielu regionach możliwe są oblodzenia. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia i orientacyjną prognozę zagrożeń.

  Przed niebezpieczną pogodą ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie!" - napisało RCB na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.
  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  OBLODZENIA

  Na terenie województwa zachodniopomorskiego IMGW prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna będzie się wahać od -2 stopni Celsjusza do 1 st. C. Przy gruncie od -3 st. C do 0 st. C. Alert obowiązuje od godziny 22 we wtorek do godziny 9 rano w środę.

  W województwie wielkopolskim (powiaty: słupecki, koniński, Konin, kolski, turecki, kaliski, pleszewski, Kalisz, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński) i dolnośląskim (z wyłączeniem powiatów: górowskiego, wołowskiego, lubińskiego, głogowskiego, polkowickiego, legnickiego, Legnicy, bolesławieckiego i zgorzeleckiego) alerty obowiązują od północy do godziny 9 w środę. Tam prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna będzie się wahać od -1 st. C do 0 st. C, a przy gruncie od -4 st. C do -1 st. C.

  Między godziną 22 we wtorek a 9 w środę ostrzeżenia wejdą w życie na terenie województw:

  - łódzkiego;

  - opolskiego;

  - śląskiego;

  - świętokrzyskiego (z wyłączeniem powiatów: koneckiego, skarżyskiego i starachowickiego);

  - małopolskiego (poza powiatami: suskim, nowotarskim, tatrzańskim);

  - podkarpackiego (w powiatach: mieleckim, dębickim, Tarnobrzegu).

  Tam również deszcz, deszcz ze śniegiem i mokry śnieg mogą zamarzać. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Termometry pokażą minimalnie od -3 st. C do 0 st. C, a przy gruncie od -4 st. C do -2 st. C.

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Synoptycy prognozują wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 centymetrów. Ostrzeżenia obowiązują w województwach:

  dolnośląskim w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzychu, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jeleniej Górze, lwóweckim, lubańskim;

  śląskim w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsku-Białej.

  Alerty ważne będą w woj. dolnośląskim do godziny 7 w środę, natomiast w woj. śląskim do godz. 10 w środę.

  W środę może być ślisko

  Spadek temperatury powietrza poniżej zera stopnia, który spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników, może być zagrożeniem również w środę.

  IMGW przewiduje, że przed tym niebezpieczeństwem będzie ostrzegał województwa:

  - zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie - gdzie temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C do 0 st. C, przy gruncie od -4 st. C do -2 st. C;

  - śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie - gdzie w nocy temperatura minimalna od -4 st. C do -1 st. C, przy gruncie od -5 st. C do -2 st. C.

  Śliskie drogi i chodniki w czwartek

  Również na czwartek prognozowany jest spadek temperatury poniżej zera stopni Celsjusza. Przyczyni się to do zamarzania mokrych nawierzchni dróg i chodników.

  IMGW przewiduje, że przed tym niebezpieczeństwem będzie ostrzegał województwa:

  - zachodniopomorskie, lubelskie - tam temperatura minimalna osiągnie wartość od -3 st. C do 0 st. C, a przy gruncie od -4 st. C do -2 st. C.;

  - podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, śląskie - gdzie termometry pokażą minimalnie od -5 st. C do -3 st. C, a przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C.

   

  Zagrożenie lawinowe

  W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TOPR informuje, że "pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

  Na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

  Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy" - czytamy w komunikacie lawinowym. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

 • ziemia?
  Pisaliscie bo w Ameryce zaskoczenie opady sniegu,a my co mamy kasza manna leci gdzie piaskarki sol czy inne srodki,zaskoczenie,taki klimat.
  ~solniczka /2018-12-11 18:02
 • Nowoslowie
  Niestety tzw dziennikarze "ubogacaja" jezyk polski ile wlezie. Sa juz golkipery, ofsajdy, defenosy, designy!! i cala reszta. Wynika to z totalnego niedoksztalcenia w/w."Sorry..Takich mamy dziennilkarzy"
  ~Andrzej /2018-12-11 16:17
 • Nie alerty tylko osrtzezenia
  Czy te slowo jest juz w slowniku polskim?
  ~Hert /2018-12-11 14:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Niemal do końca lutego w prognozach nie widać mroźnej zimy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby z zachodu na wschód będzie się przemieszczała przez Pol...