Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 0°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń

Informacje

 • Cyklon Owen u wybrzeży Australii.
  Niesie silny wiatr i ulewny deszcz

  13-12-2018 21:13

  Wiatr może przekraczać prędkość 205 kilometrów na godzinę

  Cyklon Owen, nazywany przez australijskie służby meteorologiczne "destrukcyjnym", przemierza północne regiony Australii. Wydano ostrzeżenia dla mieszkańców wybrzeża kraju. Zdaniem meteorologów żywioł może jeszcze przybrać na sile.

  "Gwałtowny i bardzo destrukcyjny" cyklon przemierza zatokę Karpentaria na wschód, w kierunku miasta Kowanyama.

  W czwartek wieczorem polskiego czasu znajdował się w odległości około 95 kilometrów na północny wschód od Port McArthur.

  Australijskie Biuro Meteorologiczne przewiduje, że w ciągu najbliższych 24 godzin Owen będzie przybierał na sile. Cyklon w czwartkową noc lub w piątek rano może otrzymać kategorię czwartą w pięciostopniowej skali.

  Ulewny deszcz, niszczący wiatr

  W Townsville w stanie Queensland ponad 2400 odbiorców nie ma prądu. W Pormpuraaw wydano ostrzeżenia przed niszczycielskimi porywami wiatru. Służby doradzają mieszkańcom szukanie schronienia.

  W centrum cyklonu prędkość wiatru może dochodzić do 205 kilometrów na godzinę. Do tej pory średnia prędkość wiatru wyniosła 140 km/h, a w porywach dochodzi nawet do 195 km/h.

   

  Mogą zejść lawiny błotne

  Zagrożenie stanowi również ulewny deszcz, który może powodować powodzie błyskawiczne. Zgodnie z informacjami meteorologów obawiać się mogą ich przede wszystkim mieszkańcy zatoki Karpentaria. Miejscami może spaść od 300 do 400 litrów wody na metr kwadratowy. Służby ostrzegają też mieszkańców wybrzeża przed wysokimi falami.

  Annastacia Palaszczuk, premier stanu Queensland, wyraziła obawę związaną ze środkowymi obszarami stanu, które niedawno zostały zniszczone przez pożary.

  - W przypadku występowania pożarów, dodając do tego ogromne ilości deszczu, może wystąpić zagrożenie lawinami błotnymi - powiedziała Palaszczuk na konferencji prasowej w środę.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...