Informacje
 • Zielony punkt na powierzchni Marsa. Co jest na zdjęciach zrobionych przez teleskop?

  15-12-2018 11:51 Niezwykłe zdjęcia teleskopu HiRISE
  Warunki pracy sondy InSight 6 marca 2019 roku NASA Jet Propulsion Laboratory

  Orbitująca wokół Czerwonej Planety sonda Mars Reconnaissance Orbiter zrobiła na początku grudnia niezwykłe zdjęcia. Widać na nich zielony punkt z ciemną otoczką.

  26 listopada na Marsie wylądowała sonda NASA InSight. Dzięki potężnemu teleskopowi zwierciedlanemu HiRISE, znajdującemu się na innej sondzie - Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), naukowcom udało się ustalić dokładną lokalizację InSight.

  HiRISE pierwszą serię zdjęć lądownika InSight, jego osłony termicznej i spadochronu zrobił 6 grudnia, drugą 11 grudnia. Urządzenia są rozrzucone na równinie wulkanicznej Elysium Plantitia, w odległości około 300 metrów od siebie.

  Zielonkawy krajobraz Marsa

  Na kolejnych zdjęciach, opublikowanych w czwartek 13 grudnia, widać zielonkawe fragmenty marsjańskiego krajobrazu. To jednak nie jest prawdziwy kolor. Za to, że widzimy taką barwę, odpowiada światło odbijane od powierzchni, które czyni kolory bardziej nasyconymi.

  Dlaczego jednak ziemia w pobliżu lądownika jest nieco ciemniejsza niż okolica? Wszystko przez to, że rejon ten został spalony przez silnik rakietowy hamujący podczas lądowania. Po dokładnym przyjrzeniu się sondzie można zauważyć panele słoneczne po obu jej stronach.

   

  HiRISE już wcześniej robił takie zdjęcia

  To nie pierwszy raz, kiedy HiRISE zrobiło zdjęcie jakiegoś lądownika na Marsie. Wcześniej była to sonda Phoenix w 2008 roku. Podobnie, jak w przypadku InSight, teleskop na MRO uchwycił zdjęcie spadochronu lądownika.

  Zdjęcie podchodzącej do lądowania InSight, próbowali zrobić również pracownicy Uniwersytetu w Arizonie. Wtedy MRO znajdowało się jednak pod niesprzyjającym kątem w stosunku do lądownika, co uniemożliwiło zrobienie dobrego ujęcia.

  Misją InSight zarządza Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory). Sonda wyniosła w kosmos polskie urządzenie - mechanizm Kret HP3, który wbije się w powierzchnię Marsa na głębokość pięciu metrów. Ma zbadać skład skał budujących powierzchnię Czerwonej Planety oraz rejestrować ruchy tektoniczne. Celem misji InSight jest pomoc w zrozumieniu, jak powstawały planety skaliste. Misja potrwa dwa lata.

 • o
  to d..a Marsjanina
  ~nnk /2018-12-15 16:55
 • martwy piksel
  to raczej martwe piksele na matrycy
  ~afs /2018-12-15 16:19
 • Marsjanie atakują

  Marsjanie atakują! 1996
  ~webber /2018-12-15 16:12
 • Władysława Malitowska-Jakubiec
  Ciekawe, kiedy wreszcie zacznie się mówić o PRZYCZYNIE degradacji planety, czyli o niekontrolowanym przyroście gatunku homo "sapiens" . Np, w Afryce przybywa podobno milion ludzi TYGODNIOWO ! I od dziesięcioleci słyszę apele o pomoc dla głodującej Afryki. Jeśli nie potrafi się utrzymać siebie, to trzeba ograniczyć pociąg do rozmnażania się.
  ~slawka 123 /2018-12-15 16:11
 • Do Rdq
  problemem nie sa Stany czy sie wycofały czy nie ciągle ograniczają emisje bo poszczególne stany bez sterowania centralnego decydują to jest inny system prawny. problem sa chiny które nie sa i nie będą w stanie ograniczyć emisji i to co sobie mysli UE i jakie przepisy sobie uchwali nie ma znaczenia w skali światowej bo emisja Chińska sie rozpędza z wzrostem zamożności przeciętnego Chińczyka i jego konsumpcji.
  ~ore /2018-12-15 15:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...