Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 9°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Bezpieczna jazda zimą.
  Zdjąć nogę z gazu i nie panikować

  16-12-2018 17:30 Bezpieczna jazda samochodem
  Bezpieczna jazda zimą - opowiada kierowca rajdowy TVN24

  Zima to bez wątpienia najtrudniejsza pora roku dla kierowców. Drogi są śliskie i nietrudno o wpadnięcie w poślizg. O tym, jak radzić sobie za kierownicą na oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni, opowiada kierowca rajdowy Marcin Malinowski.

  Podróżowanie samochodem zimą może być niebezpieczne. Przy temperaturze oscylującej wokół zera stopni - tak, jak w ostatnich dniach - na drogach tworzy się szklanka. Jest bardzo ślisko, a przyczepność znacznie spada.

  Odpowiednia prędkość i wzmożona uwaga

  Jak powinniśmy się zachowywać, prowadząc samochód w trudnych zimowych warunkach?

  - Trzeba zachować odpowiednią prędkość, nie szarżować - zaleca kierowca rajdowy Marcin Malinowski. Zaznacza, że zwodnicza może być sama nawierzchnia. - W jednym miejscu może być dobra przyczepność, za chwilę na zakręcie może być lodowisko - dodaje. Przy wchodzeniu w zakręt może być tak, że samochód nie posłucha i pojedzie prosto.

  Malinowski podkreśla, że najważniejszym jest, żeby się bronić przed wpadnięciem w poślizg. - W momencie, kiedy już samochód wpadnie w poślizg, zacznie uciekać przód czy wychodzić tył, systemy będą dohamowywać koła tak, żeby ustabilizować samochód - tłumaczy rajdowiec.

  Nie wpadać w panikę

  Jeśli pojazd zupełnie wymknie się spod kontroli, przede wszystkim należy nie wpadać w panikę. - Na pewno nie możemy wcisnąć hamulca jakoś raptownie czy kręcić nieodpowiednio kierownicą. Trzeba pilnować, w którą stronę ucieka samochód, odejmować lekko gaz tak, żeby samochód się ustabilizował - podsumował.

  W najbliższych dniach na drogach może powstawać gołoledź, wywołana opadami marznącymi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i orientacyjną prognozę zagrożeń

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...