Informacje
 • Uwaga, ślisko! Przed oblodzeniami ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

  22-12-2018 16:58 Alerty i prognoza zagrożeń
  Prognoza pogody na piątek tvnmeteo.pl

  Nawierzchnia dróg i chodników w wielu regionach Polski może zrobić się śliska. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia i orientacyjna prognoza zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę miejscami może być niebezpiecznie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem.

  Przed groźną aurą w ciągu nadchodzącej nocy ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie!" - napisano na Twitterze.


  Pogoda może stanowić zagrożenie również w kolejnych dniach. IMGW prognozuje wydanie alertów pierwszego stopnia przed oblodzeniem.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  W województwach:

  - warmińsko-mazurskim,

  - podlaskim,

  - pomorskim,

  - kujawsko-pomorskim,

  - lubelskim (w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, radzyńskim i łukowskim),

  mazowieckim (wyjąwszy powiaty: grójecki, kozienicki, zwoleński, lipski, radomski, Radom, szydłowiecki, przysuski i białobrzeski

  przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza do zera stopni, przy gruncie spadnie do -4 st. C.

  Alerty będą ważne do 8 rano w niedzielę.

  Oblodzenia mogą również występować w woj. zachodniopomorskim (w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, szczecineckim, wałeckim, białogardzkim, świdwińskim i drawskim). Alerty będą obowiązywać od godziny 23 w sobotę do godziny 7 rano w niedzielę.

  Prognoza zagrożeń

  Opady marznące mogą być utrapieniem także w kolejnych dniach. W niedzielę ostrzeżenia przed zjawiskiem mogą zostać wydane w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. IMGW prognozuje spadek temperatury poniżej zera w ciągu nocy, co może powodować zamarzanie opadów deszczu.

  Pierwszy dzień świąt z oblodzeniami

  Ostrzeżenia mogą zostać również w poniedziałek. Mogą obejmować województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Zgodnie z prognozami synoptyków IMGW temperatura powietrza spadnie poniżej 0 st. C, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do -3 st. C, a przy gruncie ma utrzymywać się na poziomie od -2 st. C. do -5 st. C

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW, prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...