Informacje
 • Drogi i chodniki mogą być oblodzone. IMGW ostrzega

  25-12-2018 11:26 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Prognoza pogody na piątek tvnmeteo.pl

  Na południowym wschodzie kraju do wczesnego popołudnia może być bardzo ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami. Alertów może przybywać.

   

  Alerty przed oblodzeniami obowiązują w województwie podkarpackim, we wszystkich powiatach, oprócz tych podgórskich. Prognozuje się, że nawierzchnia może zamarzać po opadach mokrego śniegu. Temperatura minimalna powietrza będzie wahać się od -4 stopni Celsjusza do -2 st. C, zaś gruntu od -6 st. C do -4 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 13 we wtorek.

   

  Prognoza zagrożeń

  Ostrzeżeń we wtorek może przybywać. W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim możliwe są opady marznące i oblodzenia. Alerty prognozowane są na okres między godziną 7.30 we wtorek a 7.30 w środę.

   

  Co to jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według IMGW oznacza to, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW, prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...