Informacje
 • Uratowano mężczyznę, który zabłądził w Beskidach

  27-12-2018 14:17 Był wychłodzony i wyczerpany

  Warunki w górach są trudne

  Shutterstock

  Ratownicy górscy odnaleźli mężczyznę, który w czwartek zabłądził w partiach szczytowych beskidzkiego Pilska. Tomasz Górny z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował, że gdy odnaleziono mężczyznę, był już bardzo wychłodzony i wyczerpany.

  - Mieszkaniec Jeleśni wybrał się na Pilsko, ale zabłądził w partiach szczytowych. Warunki są tam bardzo trudne: leży sporo śniegu, wieje silny wiatr, a widoczność jest niemal zerowa - powiedział Górny.

  Mężczyzna wezwał pomoc poprzez aplikację "Ratunek". Dzięki temu goprowcy byli w stanie szybko zlokalizować miejsce, w którym się znajdował. Na pomoc wyruszyło pięciu ratowników, którzy sprowadzili go do schroniska na Hali Miziowej.

  Akcja za akcją

  To już kolejna akcja goprowców w ostatnich dniach w Beskidach. W minioną sobotę ratowali 61-letniego mężczyznę, który leżał nieprzytomny na żółtym szlaku z Sopotni Wielkiej na Przełęcz Przysłop. Stwierdzono u niego objawy głębokiej hipotermii. Nie mogąc dojechać na miejsce quadem, ratownicy dotarli do mężczyzny pieszo. W akcji pomagali im okoliczni mieszkańcy. Mężczyzna trafił do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku-Białej. Temperatura jego ciała wynosiła 26 stopni Celsjusza.

  Następnego dnia ratownicy pomogli ojcu z 10-letnim synem, którzy zgubili szlak, schodząc z kopuły Babiej Góry. Nic się im nie stało. W wigilijny wieczór udzielili natomiast pomocy czterem osobom w rejonie Mędralowej. Jedna z nich nie była w stanie poruszać się o własnych siłach. Zostali sprowadzeni do Zawoi Czatoży. W wyprawie uczestniczyło 13 ratowników.

  Trudne warunki w górach

  W Beskidach panują trudne, zimowe warunki na szlakach. W wyższych partiach są one zawiewane i nieprzetarte. Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych wynosi tam około 60 centymetrów. W miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr jest go znacznie więcej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...