Informacje
 • Stan kryzysowy po silnym wstrząsie w rejonie Etny

  29-12-2018 08:55 Trzęsienie ziemi miało magnitudę 4.8
  "Chmura dymu szła w stronę miasta". Wybuchła Etna Kontakt 24/ Marcin Kudyniuk

  Aż rok ma trwać "stan kryzysowy" w dziewięciu gminach na Sycylii, które najbardziej ucierpiały podczas trzęsienia ziemi. W wyniku wstrząsów rannych zostało 28 osób. Kilkaset mieszkańców ewakuowano.

  W piątek rząd Włoch wprowadził stan kryzysowy w dziewięciu gminach w rejonie Katanii na Sycylii, które najbardziej ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w nocy z 25 na 26 grudnia. Wstrząsy spowodowane były erupcją wulkanu Etna.

  Ponad tysiąc wstrząsów

  W wyniku wstrząsów o sile 4.8 w skali Richtera, obrażenia odniosło 28 osób, a kilkaset zostało ewakuowanych. Wiele budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

  W ciągu trzech dni od Wigilii w rejonie Etny odnotowano ponad tysiąc wstrząsów, które były spowodowane aktywnością wulkanu. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach sytuacja się ustabilizowała.

  Stan kryzysowy wprowadzono na rok w następujących miejscowościach: Aci Bonaccorsi, Aci Catena, Aci Sant'Antonio, Acireale, Milo, Santa Venerina, Trecastagni, Viagrande i Zafferana Etnea - ogłosił rząd Giuseppe Contego po nadzwyczajnym posiedzeniu. Gabinet przyznał też 10 milionów euro na pierwszą pomoc dla ludności.

  Problemy w branży turystycznej

  Zapadła również decyzja o zawieszeniu obowiązku spłaty kredytów mieszkaniowych przez osoby poszkodowane w wyniku trzęsienia ziemi.

  - Rząd udzielił natychmiastowej odpowiedzi - napisał premier Conte na Twitterze.

  Poważne problemy ma branża turystyczna w tej części Sycylii. Właściciele hoteli i pensjonatów informują, że wiele osób zrezygnowało z pobytu na wyspie i odwołało rezerwacje.


 • ja
  piekna i ladna okolica, jezdze tam dwa razy w roku na wakacje za każdym razem zwiedzając etne, to naprawdę potega i sila
  ~pogoda w acireale /2018-12-29 10:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...