Informacje
 • Zabili i zjedli małpę krytycznie zagrożoną wyginięciem. Wszystko transmitowali na żywo

  29-12-2018 12:12 Zatrzymano sześciu mężczyzn
  Ekolodzy uratowali orangutany Reuters

  Policjanci zatrzymali w Wietnamie sześciu mężczyzn, którzy zabili i zjedli małpę z gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem. Sprawcy to, co robili, transmitowali na żywo w mediach społecznościowych.

  Jak przekazała lokalna policja, do zdarzenia doszło 17 listopada. Mężczyźni zakupili zwierzę od myśliwego za kwotę ponad jednego miliona dongów, czyli za około 184 złote. Następnie zabili je i zjedli na oczach widzów, oglądających transmisję na żywo w mediach społecznościowych.

  Poszukiwania sprawców trwały ponad miesiąc. Policjanci zatrzymali ich dopiero 27 grudnia.

  - Znalezienie podejrzanych zajęło nam trochę czasu - przekazała agencji prasowej AFP lokalna policja.

  Mężczyźni przyznali się do winy i zostali oskarżeni o złamanie przepisów dotyczących ochrony zagrożonych i cennych zwierząt.

  Krytycznie zagrożone

  Małpa, którą zabili i zjedli mężczyźni, była - jak podają wietnamskie media - dukiem wspaniałym z rodziny koczkodanowatych. Jest on również znany jako langur książęcy lub wspaniały. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

  Duki wspaniałe żyją w lasach wschodniej i środkowej Kambodży, środkowego i północnego Witnamu oraz południowego Laosu. Prowadzą dzienny tryb życia, a większość czasu spędzają na drzewach.

  Ludzie łapią duki dla mięsa, sportu lub na sprzedaż jako zwierzęta domowe. Wykorzystywanie części ciał tych dzikich zwierząt wywodzi się z przekonania, że pomogą one w walce z wieloma chorobami. Ponadto są one uważane za wyjątkowy przysmak, a ich konsumpcja jest związana z wysoką pozycją w społeczeństwie. Prawnie jest jednak zakazana. Dużym zagrożeniem dla tego gatunku jest również postępująca wycinka lasów.

  Handel zwierzętami nie jest rzadki

  W 2015 roku władze Wietnamu zostały skrytykowane za sprzedaż 42 pangolinów gruboogonowych (Manis crassicaudata), zamieszkujących lasy tropikalne Azji Południowej. Trafiły one do miejscowych restauracji krótko po tym, jak zostały schwytane przez kłusowników.

  W ostatnim czasie odnotowano również kolejny bulwersujący przypadek z wykorzystaniem rzadkiego okazu. W mediach społecznościowych udostępniono wizerunek Wietnamczyka trzymającego dwa ogolone i martwe dzioborożce czerwone.


 • ssaki
  krowy to tez ssaki
  ~ssak /2018-12-29 14:28
 • Selekcja
  Co jest ważniejsze dla przyszłości Ziemi , w tym ludzi . Życie osobnika ginącego gatunku małp , czy życie kilkunastu " sprawnych umysłowo inaczej " Wietnamczyków ? Hmmm ...
  ~Masakra 123 /2018-12-29 14:22
 • ssaki
  Co za ch.... żeby jeść innego ssaka, brak słów
  ~anka /2018-12-29 13:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...