Informacje
 • Mężczyzna zmarł w Beskidach. Warunki na szlakach są trudne

  30-12-2018 11:48 Przed zimową wycieczką trzeba się przygotować
  Ratownicy GOPR o ostatnich wypadkach w górach TVN24

  24-letni mężczyzna zmarł w Beskidzie Żywieckim. Leżał w śniegu około 200 metrów od bacówki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego na Hali Rycerzowej. Próby reanimacji nie przyniosły efektu - powiedział ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku Łukasz Twardowski.

  Ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dodał, że mężczyzna w sobotę szedł w kilkuosobowej grupie z Rajczy do bacówki na Hali Rycerzowej.

  - Nikt nie widział, co się stało. Po południu dostaliśmy sygnał od turystów, że znaleźli mężczyznę leżącego w śniegu. Nie był wyziębiony. To prawdopodobnie jakieś nagłe zachorowanie, nagły stan. Mężczyzna został przez turystów przeniesiony do bacówki, gdzie podjęto resuscytację - powiedział Twardowski.

  Na miejsce wyjechali goprowcy. Do bacówki dotarli także lekarz i ratownik medyczny, których na górę wywiózł kierownik schroniska.

  - Niestety, nie udało się mu przywrócić czynności życiowych. Lekarz stwierdził zgon - dodał goprowiec.

  Akcja ratunkowa trwała kilka godzin. Przyczynę śmierci ustalą lekarze podczas sekcji.


  Ratownicy mają dużo pracy

  - Przed wycieczką w góry należy się odpowiednio przygotować, między innymi kondycyjnie - radzi himalaistka Kinga Baranowska. - Szczególnie jeśli chcemy wyjść na dłuższą wycieczkę. Dobrze jest pamiętać też, że zimą [...] jest po prostu krótszy dzień i wszystko powinno się zakończyć już o godzinie 16, czyli o 16 powinniśmy już być na dole - dodaje.

  Górskie szlaki przysypane są śniegiem. W Karkonoszach, na Babiej Górze oraz w Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, w Tatrach powyżej 1800 metrów nad poziomem morza drugi stopień.

  W ostatnich dniach doszło do kilku zabłądzeń turystów. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia w Tatrach poszukiwano mężczyzny, który nie wrócił na noc do schroniska Murowaniec. Tego samego dnia odnaleziono innego mężczyznę, który zabłądził w rejonie szczytu Turbacz w Gorcach. W czwartek ratownicy GOPR poszukiwali turysty, który zgubił się w szczytowych partiach Pilska (Beskid Żywiecki). Udało się go odnaleźć żywego.

  Posłuchaj rozmowy z Kingą Baranowską:
 • pełna analogia
  Z chodzeniem po górach jest tak, jak z prowadzeniem samochodu, czy seksem: 90 procent Polaków uważa, że robi to znacznie powyżej przeciętnej. Powszechny brak pokory to nasza cecha narodowa.
  mozdzyn /2018-12-31 12:04
 • zima?
  Mamy technike telefony,informacje,a my tacy ciemni,chodzimy jak po miedzy latem,to jest chore,ogarinijcie sie troche to zima i czsami pada snieg i jest czasami zimno chorzy ludki.
  ~wacek /2018-12-30 13:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...