Informacje
 • Silny wiatr, zamiecie i intensywne opady śniegu stwarzają zagrożenie

  01-01-2019 20:38 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Prognoza pogody na najbliższe dni TVN24

  Najbliższe dni upłyną pod znakiem silnego wiatru. Wystąpią też inne niebezpieczne zjawiska: zawieje, gołoledź, intensywne opady śniegu, na Bałtyku sztorm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Wiatr uspokoi się dopiero w sobotę.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Niebezpieczne będą też intensywne opady śniegu, którym mogą towarzyszyć zawieje i zamiecie. Miejscami wystąpią oblodzenia.

  Obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.

  Drugi stopień zagrożenia

  SILNY WIATR

  Alerty drugiego stopnia w trzystopniowej skali wydano w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim oraz powiecie słupskim w województwie pomorskim. Prognozuje się tam wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 do 50 kilometrów na godzinę, które w porywach mogą osiągać do 95 km/h. Powieje z zachodu i północnego zachodu, a ostrzeżenia będą ważne do godziny 21 we wtorek.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi porywami w woj. pomorskim będą wydłużone i rozszerzone. W powiatach  Słupsk, słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk oraz nowodworskim pojawi się silny wiatr o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, które w porywach miejscami będą przybierać na sile i osiągać od 80 do 95 km/h. Alerty mają obowiązywać od godz. 2 w środę do godz. 12 w czwartek.

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Na południu kraju od nocy z wtorku na środę prognozowane są intensywne opady śniegu. W województwach:

  - śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki), gdzie może spaść od 40 do 50 centymetrów śniegu. Alert będzie ważny od północy do godziny 12 w czwartek;

  - małopolskim (w powiatach: suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim), w którym pokrywa śnieżna przyrośnie o 40-50 centymetrów. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od północy do godziny 12 w czwartek;

  - podkarpackim (na terenie powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego), gdzie ma spaść od 40 do 50 centymetrów śniegu. Alert będzie ważny od północy do godziny 12 w czwartek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  SILNY WIATR

  Silny wiatr daje się we znaki w kilku innych regionach. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach:

  - zachodniopomorskim (w powiatach: koszalińskim, Koszalin, białogardzkim, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim, Świnoujście), gdzie przewiduje się wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h. Niebezpiecznie będzie do godziny 18 w środę;

  - pomorskim (oprócz powiatów słupskiego i człuchowskiego), gdzie średnia prędkość wiatru wyniesie od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mają obowiązywać od godziny 8 rano w środę do godziny 5 nad ranem w czwartek;

  - lubuskim, gdzie średnia prędkość wiatru osiągnie od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. Wiatr powieje z zachodu i północnego zachodu, a alarm będzie obowiązywał do godziny 20 w środę;

  - kujawsko-pomorskim (poza powiatami: sępoleńskim, nakielskim, żnińskim, mogileńskim, inowrocławskim i radziejowskim), gdzie zachodni wiatr powieje ze średnią prędkością od 30 km/h do 45 km/h, a w porywach osiągnie 80 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godz. 8 w środę do godz. 5 w czwartek;

  - wielkopolskim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego zachodniego i północno-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 20 we wtorek;

  - łódzkim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. Wiatr nadciągnie z zachodu i północnego zachodu. Alarm będzie obowiązywał od godz. 10 do 20 we wtorek;

  - dolnośląskim, w którym zachodni wiatr będzie wiać ze średnią prędkością od 30 do 45 km/h, a w porywach do 75 km/h. Alerty mają obowiązywać od godz. 19.30 we wtorek do 8.30 w środę;

  - opolskim (poza powiatami: kluczborskim, oleskim i strzeleckim), gdzie prognozuje się zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości 30-45 km/h, w porywach do 75 km/h. Alert będzie ważny od godziny 22 we wtorek do godziny 8.30 w środę.

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  W województwie dolnośląskim w powiatach górskich prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, które mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 20 centymetrów.

  ZAWIEJE I ZAMIECIE

  W powiatach górskich województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego IMGW przewiduje wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych. Spowoduje je zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości 25-35 km/h, w porywach do 65 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywały od północy do godziny 12 w czwartek.

  OBLODZENIA

  W południowej części województwa lubelskiego prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna sięgnie około -1 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna gruntu około -2 st. C. W ciągu dnia będzie utrzymywać się temperatura około 0 st. C. Alerty przed oblodzeniem dotyczą powiatów opolskiego, lubelskiego, świdnickiego, krasnostawskiego, chełmskiego, Chełm, hrubieszowskiego, zamojskiego, Zamość, tomaszowskiego, biłgorajskiego, janowskiego i kraśnickiego. Mają obowiązywać od godz. 2 do godz. 9 w środę.

   

  Prognoza na kolejne dni

  Środa okaże się pochmurna z przejaśnieniami na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Okresami popada śnieg. Opady będą szczególnie intensywne na Podkarpaciu - dosypie około 10 centymetrów. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 3 st. C na Pomorzu Zachodnim. Północny i północno-zachodni wiatr powieje silnie, w porywach osiągnie prędkość do 60-80 kilometrów na godzinę. Lokalnie spowoduje zawieje śnieżne. Na Bałtyku wystąpi sztorm, którego siła osiągnie 10 stopni w skali Beauforta.

  W czwartek w całym kraju pojawią się przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 st. C na wschodzie Polski do 2 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje silnie z kierunku północnego, w porywach wiatr rozpędzi się do 50-70 km/h. Lokalnie wystąpią zawieje śnieżne.

  Piątek zapowiada się na pochmurny i śnieżny. Jedynie na Pomorzu popada deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna sięgnie od -3 st. C na Podkarpaciu do 4 st. C na Pomorzu. Zachodni wiatr okaże się dość silny, a jego porywy będą mieć prędkość do 45-60 km/h. Spowodują zawieje śnieżne.

  Również w sobotę możemy spodziewać się zachmurzonego nieba. Na wschodzie kraju popada śnieg. W pozostałych regionach pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą maksymalnie od -1 st. C na Podkarpaciu do 5 st. C na Pomorzu. Wiatr uspokoi się - powieje umiarkowanie z północnego zachodu.

  Niedziela na ogół okaże się pochmurna. Okresami spadnie śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od-5 st. C na Suwalszczyźnie do 2 st. C na Pomorzu. Umiarkowanie powieje z północy.

  Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?

  IMGW zaznacza, że gdy wydaje się ostrzeżenia drugiego stopnia, "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...