"Lawiny zasuwają pod górę". Wędrówki mogą być bardzo niebezpieczne

[object Object]
Ratownik TOPR o niebezpiecznych warunkach w Tatrachtvn24
wideo 2/8

W Tatrach od kilku dni nie ustają opady śniegu. Zamknięto schronisko na Hali Kondratowej, słowaccy ratownicy dla bezpieczeństwa narciarzy wywołali kontrolowaną lawinę. - Wyjście w wyższe partie gór absolutnie nie wchodzi w grę - ostrzegł ratownik TOPR.

W całych Tatrach obowiązuje czwarty, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

"Warunki zdecydowanie niekorzystne! Na znacznym obszarze występują duże depozyty z nawianego śniegu, utrudniające poruszanie się. Na następną dobę zapowiadane są dalsze opady śniegu, połączone z silnym wiatrem, co może jeszcze bardziej skomplikować sytuację lawinową. Zaleca się zaniechania wszelkich wejść w teren wysokogórski" - przestrzegają Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Słowaccy ratownicy górscy za pomocą ładunków wybuchowych wywołali kontrolowaną lawinę w Spalonym Żlebie w Tatrach Zachodnich. W tym miejscu znajduje się trasa narciarska. W piątek z Ciężkiego Szczytu w Tatrach zeszła sporych rozmiarów lawina. Zasypała schronisko pod Rysami po słowackiej stronie.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że "wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin." Za małe obciążenie uznaje się na przykład pojedynczego piechura lub wspinacza poruszającego się na nartach lub rakietach.

Zamknięto schronisko na Hali Kondratowej

Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w sobotę, aż do odwołania, zamknięto schronisko na Hali Kondratowej. - Zasugerowaliśmy obsłudze schroniska, że z uwagi na niebezpieczeństwo zejścia lawin, dla bezpieczeństwa lepiej będzie zamknąć schronisko w Kondratowej. Gospodarze przychylili się do naszej sugestii i wszyscy opuścili budynek - powiedział dyżurny ratownik TOPR.

Od czwartku zamknięty pozostaje popularny szlak do Morskiego Oka. Tym samym nie można dojść do schronisk: nad Morskim Okiem, w Dolinie Roztoki i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Z tego ostatniego schroniska w piątek TOPR na pokładzie śmigłowca ewakuował 21 turystów. Kolejne schroniska na Polanie Chochołowskiej i w Dolinie Kościeliskiej pozostają otwarte, jednak i w tych dolinach są również miejsca, gdzie mogą schodzić lawiny.

Od czwartku Tatrzański Park Narodowy nie prowadzi sprzedaży biletów na szlaki.

Lawiny stwarzają duże zagrożenie (Maria Samczuk, Maciej Zieliński / PAP/DPA)Maria Samczuk, Maciej Zieliński / PAP/DPA

"Kategoryczny, absurdalny, śmiertelny błąd"

Warunki w Tatrach pogarszają się z dnia na dzień. - Cały czas pada śnieg i ten śnieg pada z wiatrem. To powoduje jeszcze większe niebezpieczeństwo, szczególnie w rejonie grani i grzbietów. Śnieg jest nawiewany, tworzą się nawisy i góry są oblepione śniegiem - tłumaczył ratownik TOPR Jakub Brzozko. - Wyjście w wyższe partie gór absolutnie nie wchodzi w grę - podkreślił.

Brzosko zapewnił, że TOPR "bardzo świadomie" podjął decyzję o wydaniu czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Taka sytuacja zdarza się w Tatrach rzadko.

- Należy się absolutnie słuchać i nie łamać tych barier, nie przekraczać limitów, nie pokazywać sobie i innym, że się da - przestrzegał ratownik.

Każdy, kto nie dostosuje się do zaleceń, popełnia "kategoryczny, absurdalny, śmiertelny błąd", który może kosztować życie nie tylko ryzykanta, lecz także swoich towarzyszy. Ucierpieć mogą również ludzie, którzy wędrują poniżej turysty i może na nich spaść wywołana przez niego lawina.

Brzosko zaznaczył, że przy tak dużym zagrożeniu lawinowym nawet wyjście w doliny może się skończyć tragicznie. - Duże lawiny powodują to, że przez oś, dno doliny lawina z tym całym impetem, całym pędem, potrafi wejść na przeciwstok. Mówiąc w przenośni, lawiny zasuwają pod górę i to nie jest do końca fantazja - tłumaczył.

Posłuchaj rozmowy z Jakubem Brzoską:

Warunki w Tatrach są skrajnie trudne
Warunki w Tatrach są skrajnie trudnetvn24

To nie koniec opadów śniegu

- W niedzielę występują jeszcze resztki opadów, związanych z niżem znad Ukrainy. Z nim związane są opady nad wschodnią i południową częścią kraju. Utrzymają się do poniedziałkowego poranka - powiedziała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W niedzielę o godzinie 6 rano na szczycie Kasprowego Wierchu grubość pokrywy śnieżnej sięgała 213 centymetrów. Do poniedziałku może dopadać jeszcze pięć centymetrów śniegu. - Kolejna dostawa opadów możliwa jest we wtorek i w środę, może dopadać do 10-15 centymetrów, ale to przez dwie doby - prognozowała synoptyk. - Tym opadom będzie towarzyszył w szczytowych partiach silny wiatr o prędkości od 80 do 120 kilometrów na godzinę. W górach będą bardzo trudne warunki - dodała.

W kolejnych dniach, przy mniej intensywnych opadach niż te, z którymi mamy do czynienia od kilku dni, pokrywa śnieżna będzie osiadać. Spowoduje to, że śnieg stanie się twardszy i zmrożony, związany z podłożem. Możliwe, że stopień zagrożenia lawinowego spadnie.

Tatry są oblepione śniegiem
Tatry są oblepione śniegiemtvn24

Zagrożenie lawinowe w innych górach

Niebezpiecznie jest również w innych pasmach górskich. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podtrzymuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego dla Karkonoszy, Bieszczad i masywu Babiej Góry. Na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna jest słabo związana. Głównym mechanizmem, który powoduje zagrożenie lawinowe, jest przenoszenie śniegu przez wiatr. Powstają głębokie zaspy, depozyty śnieżne, a na grzbietach nawisy.

Autor: ao/aw / Źródło: TVN24, PAP, TOPR, GOPR

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej Europy przynosi majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. Czy w tym roku trzeba spodziewać się dużego chłodu? Gdzie najmocniej spadnie temperatura? Sprawdź na mapach.

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Płoną chemikalia, z których unoszą się kłęby dymu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z tym pożarem.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

W weekend jeszcze miejscami przelotnie popada deszcz. Później w całym kraju dopisze słoneczna aura, z każdym dniem będzie coraz cieplej. Temperatura wzrośnie do 24 stopni. Pojawią się też burze.

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w lesie położonym niedaleko miejscowości Żehrov w regionie Mlada Boleslav na północy Czech. Z żywiołem walczy 55 strażaków. W akcji w trudno dostępnym terenie brał udział śmigłowiec.

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 10.05 w części kraju przyniesie słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 12 do 20 stopni Celsjusza. Lokalnie powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeo będą zróżnicowane.

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii przekroczył 100, a ponad 130 osób uznaje się za zaginione. Znów zaczął ulewnie padać deszcz, co utrudnia akcję ratunkową.

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Na kominie ciepłowni w Koszalinie wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego. Spółka ogłosiła konkurs na imiona dla młodych ptaków. Internauci mogą wziąć udział w głosowaniu na stronie internetowej. Do wyboru jest po jednym żeńskim i męskim imieniu.

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Źródło:
tvn24.pl

Przymrozki nie odpuszczają. W ciągu kolejnych dni temperatura będzie spadać nocami do ujemnych wartości, zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

Źródło:
IMGW

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Powodzie na południu Brazylii wciąż trwają. Zginęło ponad 100 osób. Żywioł stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W czwartek udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers