Informacje
 • Bardzo śliskie drogi, gruba warstwa śniegu. W Polsce rozgościła się zima

  10-01-2019 21:42 Ostrzeżenia lawinowe w górach
  Trudne warunki w Kamiennej Górze TVN24

  Pod naporem śniegu zawalił się dach murowanego budynku mieszkalnego w Szczyrku. Zima doskwiera też innym mieszkańcom południowej Polski. W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

  W Szczyrku w Beskidach zawalił się dach budynku mieszkalnego. Służby zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego poinformowały, że w domu mieszkały trzy osoby. Nikomu nic się nie stało.

  Rzecznik bielskich strażaków Patrycja Pokrzywa poinformowała, że do zdarzenia doszło w środę. Zgłoszenie napłynęło dopiero w czwartek po południu. Złożył je właściciel domu, który poinformował o zdarzeniu szczyrkowski magistrat.

  Trudne warunki

  Strażacy z uwagi na pokrywę śnieżną mieli problem z dotarciem do przysiółka położonego dość wysoko w górach. Użyli wozu bojowego z napędem na sześć kół, na które założyli łańcuchy. Ostatnie pół kilometra musieli pokonać pieszo.

  W domu zawaliła się połowa dachu, o powierzchni około 28 metrów kwadratowych. - To nienowy budynek, który był dość zaniedbany, od lat nieremontowany. Więźba dachowa była zbutwiała -powiedział w czwartek Aleksander Jura z bielskiej Straży Pożarnej.

  Stan techniczny budynku oceni inspektor nadzoru budowlanego. Strażacy oraz samorządowcy apelują, aby właściciele i zarządcy nieruchomości pamiętali o odśnieżaniu dachów i usuwaniu lodowych sopli.

  Za nieodśnieżenie dachu może grozić również mandat.

  Nieprzejezdne drogi na Dolnym Śląsku

  Na Dolnym Śląsku panują trudne warunki na drogach. W miejscowości Marciszów na krajowej "5" w czwartek kierowcy samochodów ciężarowych nie mogli podjechać pod górę. Starali się im pomóc policjanci kierujący ruchem.

  Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń

  W sobotę i niedzielę w województwie małopolskim i śląskim IMGW planuje wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Miejscami przybędzie go od 15 do 25 centymetrów. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

  Lawinowa trójka w Tatrach

  W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin" - czytamy w komunikacie.

  W Karkonoszach też niebezpiecznie

  W Karkonoszach również obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W partiach szczytowych gór spadło od 30 do 40 centymetrów śniegu. GOPR przewiduje, że opady śniegu będą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni. Możliwe jest zejście lawiny już przy małym obciążeniu dodatkowym. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

  W rejonie Babiej Góry i Bieszczadów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...