Informacje
 • Bawełna wykiełkowała na Księżycu

  15-01-2019 19:23 Eksploracja ciemnej strony Srebrnego Globu
  Statek Chang'e 4 sfotografowany przez NASA NASA/GSFC/Arizona State University

  Po raz pierwszy na Księżycu wykiełkowały nasiona. Stało się to na pokładzie chińskiego lądownika Chang'e 4.

  Chińska sonda Chang'e 4 wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca 3 stycznia 2019 roku. To pierwsza misja, której celem jest zbadanie "ciemnej strony" naszego satelity.

  Na pokładzie pojazdu kosmicznego przetransportowano nasiona bawełny, które umieszczono w specjalnym kanistrze. Ma on 18 centymetrów wysokości i waży trzy kilogramy, a zaprojektowali go naukowcy z 28 chińskich uniwersytetów. Jak poinformowała Chińska Agencja Kosmiczna, nasiona zabrane przez lądownik na Księżyc wykiełkowały. W pojemniku miały dostęp do powietrza, wody i składników odżywczych, co pozwoliło im się rozwinąć. Jednym z wyzwań było utrzymywanie temperatury sprzyjającej wzrostowi, bo temperatura na Księżycu waha się gwałtownie pomiędzy -173 a 100 stopniami Celsjusza.

  Hodowanie roślin w kosmosie

  Fakt, że bawełna wykiełkowała na Księżycu to ogromny krok w kierunku długoterminowej eksploracji kosmosu.

  Możliwość uprawy roślin w warunkach niskiej grawitacji to bardzo ważny element długoterminowych misji kosmicznych, takich jak podróż na Marsa, która zajęłaby około dwóch i pół roku. Zdaniem naukowców, jeśli udało się w przypadku bawełny, prawdopodobne jest to, że uda się także wyhodować inne rośliny, takie jak ziemniaki, które mogliby jeść astronauci.

 • do wszystkich oprócz hahaha
  Po pierwsze rośliny potrzebują tlenu jak i co2. Fotosynteza zachodzi tylko w tedy gdy roślina ma dostęp do światła, w tedy roślina z co2 wytwarza tlen (uwaga:część z tego tlenu wyprodukowanego jest wykorzystywana przez rośline w procesie oddychania lecz ogólnie z tlenem wychodzi na plus) ,natomiast gdy nie ma ona dostępu do światła proces fotosyntezy nie zachodzi lecz roślina dalej "oddycha" i zużywa tlen.Co do kiełkowania nasion tu również potrzebny jest tlen i to w dużych ilościach choć nie zawsze (Istnieją nasiona, które kiełkują bez tlenu , ale są to wyjątki)
  ~LordSpy /2019-02-04 21:08
 • do hahaha
  człowieku ty jakiś upośledzony jesteś, rośliny nie potrzebują tlenu tylko co2, a poza tym wyraźnie jest napisane że kiełkowało to nasionko w specjalnym pojemniku stwarzającym odpowiednie warunki
  ~szczecho /2019-01-16 13:11
 • `balwany
  Człowieku, chyba nie myslisz ze wyszedl sobie skosnooki ze statku i posadzil w ziemi bawełne ktora wyrosła. Trzeba byc naprawde glupim jak Ty aby pisac te komentarze.

  Jest to bardzo duzy krok w kierunku lotu na Mars lub inne planety, mozna chodowac rosliny nie zwracajac uwagi na grawitacje, daje nam to tez plus wytwarzania tlenu a raczej oczyszczanie powietrza ktore bedzie znajdowalo sie na statku....
  ~ktos /2019-01-16 10:35
 • do @hahaha
  bałwanie po co ci mózg jak go nie używasz...potem tacy jak ty sieją głupie teorie spiskowe z niewiedzy (np płaska Ziemia)
  Te nasiona zostały wyhodowane w specjalnej komorze i był tam m.in. tlen.
  ~orany /2019-01-16 07:41
 • hahahahah
  lykajcie te komunistyczne propagandy dalej.
  Jak bawelna moze wykielkowac jak tam nie ma tlenu? Ludzie oczywiscie lykaja te farsy jak pelikany
  ~balwany /2019-01-15 20:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...