Informacje
 • 2,5-latek wpadł do wąskiego odwiertu. Takich otworów może być w Hiszpanii nawet milion

  17-01-2019 16:28 "Nie przestaniemy, dopóki go nie uratujemy"

  Służby nadal poszukują chłopca, który w niedzielę w okolicach hiszpańskiej Malagi wpadł do wąskiego odwiertu. Na miejscu pracuje ponad setka strażaków. Według najnowszego raportu organizacji ekologicznych, takich otworów na terenie całego kraju może być nawet milion.

  Ratownicy będą potrzebowali co najmniej dwóch dni, ale nie tracą nadziei, że 2,5-letniego Yulena, który wpadł do odwiertu górniczego w niedzielę w hiszpańskiej Maladze, uda się odnaleźć.

  - Nie przestaniemy, dopóki go nie uratujemy. Jesteśmy przekonani, że odnajdziemy go żywego - powiedziała reporterom podczas czwartkowej konferencji Maria Gamez, przedstawicielka władz państwowych.

  - Najważniejsze jest to, żeby dostać się do miejsca, gdzie znajduje się chłopiec, aby rozpocząć proces odwiertu. W tym przypadku liczy się czas. W akcji bierze udział ogromna liczba służb - mówił Bernardo Moltó, rzecznik prasowy Gwardii Cywilnej Malagi.

  Zaledwie 25 centymetrów szerokości

  W czwartek rano dobiegało końca udrażnianie dwóch wykopanych przez ekipy inżynieryjno-budowlane tuneli, którymi planuje się wydobyć dziecko.

  - Próbujemy tam dostać się z obu stron, zobaczymy, kto będzie pierwszy. Pracując w takich warunkach, bez wcześniejszego przygotowania oraz rozeznania na miejscu, wiedzieliśmy, że napotkamy trudności. Najważniejsze jest to, aby dostać się do chłopca albo w poziomie, albo w pionie - mówił na konferencji Juan Escobar, inżynier górnictwa.

  W środę służby odnalazły włosy, które zgodnie z wynikami badań DNA, należą do dziecka. Akcję poszukiwawczą utrudnia fakt, że odwiert jest bardzo wąski, ma zaledwie 25 centymetrów szerokości i około 100 metrów głębokości. W akcji ratunkowej bierze udział ponad setka strażaków.

  Pomagają Ci, którzy uratowali chilijskich górników

  Służby ratunkowe używają kamer do tego, aby zlokalizować chłopca, ale dostęp do otworu jest utrudniony przez zasypującą go ziemię. Zgodnie z informacjami hiszpańskiej policji w akcji ratunkowej pomaga szwedzka firma, której udało się zlokalizować 33 chilijskich górników uwięzionych przez 69 dni pod ziemią w 2010 roku w San Jose.

  W środę na policję zgłosił się mężczyzna, którego firma w grudniu wykonała ten odwiert w Tatalan. Przedsiębiorca twierdzi, że po zakończeniu prac przykrył otwór dużym kamieniem.

  Do tragedii doszło w niedzielę, gdy 2,5-latek bawił się z innym dzieckiem koło gospodarstwa należącego do członków swojej rodziny. Świadkowie twierdzą, że krótko po wypadku słyszeli płacz chłopca wydobywający się z otworu.

  Jak piszą hiszpańskie media, rodzice Yulena przeżyli inną tragedię w 2017 roku - ich trzyletni syn zmarł nagle chodząc po plaży niedaleko Totalan.

  Otwór, do której wpadł 2,5-letni Yulen, powstał na skutek odwiertu służącego poszukiwaniu wody. W jego sąsiedztwie nie ustawiono żadnego znaku ostrzegającego o niebezpieczeństwie.

  Nawet milion takich odwiertów

  Tymczasem, jak wynika ze statystyk urzędów i instytucji zajmujących się poszukiwaniem wody oraz organizacji ekologicznych, otworów po odwiertach głębinowych w Hiszpanii może być nawet milion.

  Jak poinformował w czwartek w komunikacie Urząd do spraw Ochrony Przyrody (Seprona), precyzyjne ustalenie liczby odwiertów jest skomplikowane, bo dużo jest nielegalnych otworów wykonywanych bez pozwolenia.

  "Średnio w miesiącu w każdej hiszpańskiej prowincji wykonywanych jest od 20 do 30 odwiertów głębinowych. Szacujemy, że w ciągu roku do naszego urzędu trafia około trzech tysięcy skarg w tych sprawach" - ujawniła rządowa agenda.

  Trudne do oszacowania

  Z informacji zamieszczonych w "Białej Księdze Wody" wydanej przez hiszpański resort rozwoju oraz danych pozarządowych organizacji ekologicznych wynika, że dokładne ustalenie liczby otworów po odwiertach głębinowych jest trudne, jednak można ją oszacować na około milion.

  Z kolei statystyki ministerstwa środowiska dowodzą, że w Hiszpanii jest ponad 500 tysięcy nielegalnych odwiertów głębinowych, wykonanych w trakcie poszukiwań wody. Liczbę tę potwierdził także Santiago Martin Barajas z organizacji Ecologistas en Acion.

 • najmnijszyczłowiekswiata
  Dlaczego nie zadzonili do najmnjszego człowika siwata i go tam na linie aby obiązała dzieco
  ~aaddsscc /2019-01-21 01:46
 • Tragedia niewyobrażalna
  Jestem przerażona. Niewyobrażalny koszmar dla rodziców. Czy w innych krajach również pozostawia się niezabezpieczone odwierty? Czy ktoś wie jak to się odbywa np. w Polsce?
  ~Matka trzylatka /2019-01-17 23:08
 • Oby się pospieszyli
  W sobotę ma zacząć tam padać deszcz
  ~eryk /2019-01-17 21:55
 • Teraz tylko cud
  Może się zdarzyć po tylu dniach.
  marcinponiewierski /2019-01-17 17:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...