Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 21°C 20°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Oblodzenia, zawieje śnieżne i silny mróz. Prognoza zagrożeń pogodowych

  17-01-2019 19:09 Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna
  Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe dni. Dotyczą one oblodzeń, zamieci śnieżnych i silnego mrozu. Na wybrzeżu obowiązuje również alert hydrologiczny pierwszego stopnia.

  W ciągu najbliższej doby deszczowo-śnieżny niż, pod wpływem którego znajduje się Polska, odsunie się znad Bałtyku nad Rosję, a kraj dostanie się pod wpływ wyżu wędrującego znad Francji w stronę Niemiec i Polski. Wyż w sobotę znajdzie się nad Karpatami, tym samym pogoda w naszym rejonie Europy mocno się zmieni na stabilniejszą - słoneczną, ale dużo chłodniejszą.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak przed potencjalnymi zagrożeniami. Wydał prognozę na najbliższe dni.

  Prognoza zagrożeń na piątek i noc z piątku na sobotę

  OBLODZENIA

  IMGW może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami. Temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza, co spowoduje zamarzanie dróg i chodników. Alerty mogą zostać wydane w województwach:

  pomorskim i kujawsko-pomorskim - termometry pokażą tam od -4 do 2 st. C. Przy gruncie do około -6 st. C;

  lubuskim, wielkopolskim i łódzkim - na termometrach zobaczymy od -2 do 0 st. C. Przy gruncie od -3 st. C do -1 st. C;

  warmińsko-mazurskim - temperatura będzie spadać od około 1 st. C przed południem w piątek do -6, -3 st. C w nocy;

  - podlaskim - synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury od około 1 st. C przed południem w piątek do -7, -5 st. C w nocy.

  ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE

  Alerty pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi mogą zostać wydane dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. IMGW prognozuje tam zawieje śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 60 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

  SILNY MRÓZ

  W województwach małopolskim i podkarpackim IMGW przestrzega przed silnym mrozem. W rejonach podgórskich w nocy z piątku na sobotę termometry pokażą minimalnie około -15 st. C.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek

  Według prognozy zagrożeń IMGW alerty pierwszego stopnia przed silnym mrozem mogą zostać wydane również na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek.

  W województwach małopolskim i podkarpackim w niedzielę termometry pokażą około -5 stopni. W nocy w rejonach podgórskich temperatura minimalna wyniesie około -15 st. C.

   

  Alerty hydrologiczne pierwszego stopnia

  Na północy Polski obowiązują hydrologiczne ostrzeżenia pierwszego stopnia.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w województwach zachodniopomorskimpomorskim. Na całym wybrzeżu nastąpi wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

  Alerty pierwszego stopnia będą obowiązywały do godziny 15.00 w piątek.

  Czym są ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert meteorologiczny pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...