Informacje
 • Ślisko, wietrznie, śnieżnie. Sprawdź, czy pogoda będzie groźna w twoim regionie

  17-01-2019 07:31 IMGW wydał prognozę zagrożeń
  Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że od czwartku do sobotniego poranka w kilku województwach mogą występować niebezpieczne zjawiska pogodowe. Wydano orientacyjną prognozę zagrożeń.

  W czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek w województwie pomorskim mogą wystąpić silny wiatr oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Według orientacyjnej prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w strefie nadmorskiej od rana do wieczora może wystąpić silny wiatr z południowego zachodu o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę. W porywach może osiągnąć prędkość do 80 km/h. W drugiej połowie nocy miejscami wystąpią zawieje śnieżne spowodowane wiatrem z zachodu o średniej prędkości od 20 do 35 km/h, w porywach do 55 km/h. Nad morzem może powiać w porywach do 60 km/h. IMGW prognozuje, że miejscami pokrywa śnieżna przyrośnie o 10 centymetrów.

  Ponadto w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek w województwie zachodniopomorskim mogą występować oblodzenia. Prognozuje się, że nad ranem w piątek wystąpi spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący miejscami zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Przewidywana temperatura minimalna powietrza wyniesie od -2 st. C do zera stopni, przy gruncie od -3 do -1 st. C.

  W tym samym czasie alerty przed oblodzeniami mogą zostać wydane również w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. W nocy z czwartku na piątek temperatura powietrza może spaść do wartości od -1 do 1 st. C, przy gruncie od -2 st. C do zera stopni.

  Oblodzenia do sobotniego poranka

  W piątek oraz w nocy z piątku na sobotę mogą obowiązywać ostrzeżenia przed oblodzeniami.

  W woj. zachodniopomorskim temperatura może utrzymywać się poniżej zera stopni do godzin przedpołudniowych w piątek.

  W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim prognozuje się spadek temperatury powietrza do poziomu od -6 do -3 st. C, przy gruncie od -7 do -4 st. C. Na Podlasiu przy gruncie może być jeszcze chłodniej, do -8 st. C.

  Oblodzenie IMGW przewiduje również w województwach mazowieckim i lubelskim, gdzie temperatura powietrza wyniesie od -3 do -1 st. C, przy gruncie od -4 do -2 st. C.

  Co to ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert meteorologiczny pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska."

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...