Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 8°C 0°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Rekordowe opady, a po nich powodzie.
  "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

  03-02-2019 12:42 Gwałtowna pogoda w Australii
  Cyklon Trevor uderzył w Australię Douglas Shire Council

  Po ulewnych deszczach ulice zmieniły się w rwące rzeki, a wielu mieszkańców północno-wschodniej Australii musiało opuścić swoje domy. W mieście Townsville w ciągu tygodnia spadła połowa rocznej sumy opadów.

  W ciągu ostatnich siedmiu dni spadło 1012 litrów deszczu na metr kwadratowy i tym samym został pobity poprzedni rekord z 1998 roku - poinformowali lokalni meteorolodzy. W Townsville tysiące domów odciętych było od prądu. Jeśli deszcz nie przestanie padać, zagrożonych zalaniem jest 20 tysięcy budynków.

  Rekordowe opady

  W tym australijskim regionie w ciągu roku opady deszczu wynoszą 2000 l/mkw. W mieście Ingham w ciągu doby (od soboty do niedzieli) spadło 506 l/mkw., z czego 145 l/mkw. w ciągu jednej godziny.

  - Nigdy nie widziałem czegoś takiego - powiedział w wywiadzie z ABC Chris Brookehouse, mieszkaniec Townsville. Zaznaczył, że jego dom zalała metrowa fala. - Schody są pod wodą, lodówka i zamrażarka pływają - dodał.

  Dean Narramore z australijskiej Narodowej Agencji Meteorologicznej w Queensland (Bureau of Meteorolog) poinformował na Twitterze, że w 1998 roku w ciągu siedmiu dni spadło około 886 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  Meteorolog zaobserwował również poważne problemy na zaporze Ross River. Zbiornik jest przepełniony, a poziom wody niebezpiecznie wzrósł. Władze apelują do mieszkańców, aby przenieśli się w położone wyżej obszary.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...