Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 14°C -2°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Dzieci powinny jeść orzechy od najmłodszych lat,
  by potem uniknąć alergii

  05-02-2019 13:30 Najnowsze badania naukowców
  Alergie dotyczą coraz więcej Polaków TVN24

  Z najnowszych badań naukowych wynika, że jedzenie przez dzieci pokarmów zawierających orzechy już od wczesnych lat może zmniejszać ryzyko alergii nawet o ponad 80 procent.

  W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób dotkniętych alergiami pokarmowymi potroiła się - w 2017 roku dotyczyły one około 250 milionów osób na całym świecie. Szczególnie częste jest uczulenie na orzeszki ziemne, które należy do bardzo niebezpiecznych i powoduje wiele zgonów.

  Błędne założenia?

  W 2000 roku Amerykańska Akademia Pediatrów wydała zalecenia, by nie podawać orzechów bądź czegokolwiek, co może je zawierać, dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Jak wynika z najnowszych badań, te rekomendacje nie były jednak właściwie. Dzieci powinny spożywać produkty zawierające w składzie orzechy od wczesnych lat dziecka - ale z jednym zastrzeżeniem.

  - Jeśli rodzice nie mają alergii na orzechy, to można podawać je dzieciom, nawet bez wizyty u specjalisty - powiedział doktor Sunil Joshi.

  Wtóruje mu doktor Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych w Maryland w USA. Jego zdaniem, wcześniejsze rekomendacje nie były jednak błędem. - Ja uznałbym je za głos zdrowego rozsądku, który na przestrzeni czasu okazał się niewłaściwy - dodał Fauci.

  Aż o 81 procent

  Jak powiedział Joshi, spożywanie pokarmów zawierających orzechy przez dzieci w pierwszych latach życia może zminimalizować ryzyko alergii o 81 procent, ponieważ ciało będzie postrzegać je jako znajomą substancję.

  - Im dłużej czekasz z zaznajomieniem dziecka z pokarmami zawierającymi orzechy, tym bardziej rośnie ryzyko, że ich organizm będzie postrzegał je jako duże białka i może zareagować przeciwko nim - dodał.

  Zdaniem doktora Fauciego, nowe zalecenia mogą przynieść wiele korzyści.

  - Myślę, że dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że odnotujemy duży spadek osób uczulonych - przekonywał Fauci.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...