Informacje
 • Dubrownik, perła Adriatyku, tonie w śmieciach

  09-02-2019 15:28 Przyniósł je wiatr Sirocco
  Organizacja czyści oceany ze śmieci The Ocean Cleanup

  Ponad 50 metrów sześciennych śmieci wyjęto z Morza Adriatyckiego przy Dubrowniku. Odpady pochodzą prawdopodobnie z Albanii, o czym świadczą etykiety licznych plastikowych butelek.

  Dubrownik, zwany perłą Adriatyku, przyciąga tysiące turystów. Jednak od kilku dni mieszkańcy miasta i odwiedzający je zamiast pięknych plaż i przejrzystego morza oglądają zwały śmieci.

  - W ciągu ostatnich trzech dni wyjęliśmy około 50-55 metrów sześciennych śmieci - poinformował w piątek Marko Ivekovic, dyrektor służb porządkowych miasta.

  - Moją łódź całkowicie pokrywają śmieci, muszę ją sprzątać - żalił się Vlaho Poljanic, mieszkaniec miasta. - Czasami dostają się do silnika i wtedy jest problem - dodał.

  Śmieci zepchnął sirocco

  Wnioskując na podstawie etykiet na licznych plastikowych butelkach, większość śmieci pochodzi z położonej na południe od Chorwacji Albanii. Odpady do Morza Adriatyckiego dostały się z albańskimi rzekami, a później nad chorwackie wybrzeże przepchnął je sirocco - suchy, gorący wiatr, charakterystyczny dla basenu Morza Śródziemnego. Wiatr ten wieje z południa lub południowego wschodu.

  Zapory mogą być rozwiązaniem

  Burmistrz Dubrownika Tomislav Coric podkreślił, że oczekuje od krajów, mających problem z odpadami, poprawy systemu zarządzania nimi.

  - Znaczna część tych śmieci pochodzi z albańskich rzek. Stworzenie na nich zapór prawdopodobnie mogłoby być rozwiązaniem problemu, jednak to rozwiązanie musi zostać sfinansowane. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska okaże trochę wyrozumiałości - powiedział minister środowiska Chorwacji Tomislav Coric.
 • w Dubrowniku śmierdzi
  i nie jest to przyczyna albańskich śmieci. Kiedy Chorwacja poradzi sobie ze SWOIMI ściekami zamiast zwalać na innych?
  ~turysta /2019-08-20 08:50
 • Człowiek niszczy ziemię
  Zagłada Morza Śródziemnego jak i wielu innych akwenów, np. Adriatyku jest bliska! I to w tak krótkim przedziale czasu, 20, 30 lat człowiek przyczynił się do tej zagłady. Ogrom śmieci, żądza pieniądza (buduje się za dużo promów i za duże statki, głównie Hiszpania, linowce-mafia przewozowa, towarowe Morze Egejskie). Dla dobra morza zrezygnujcie z wakacji na statku. To, że linie lotnicze szczycą się rozwojem siatki łączeń sprawia, że turystów są już miliony i to źle wpływa na ekosystemy i miasta, które pękają w lecie w szwach! To człowiek niszczy naszą planetę. Decydenci również.
  ~Nwmnl /2019-03-11 09:58
 • ciekawe kiedy u nas
  ciekawe kiedy u nas wprowadzą kaucje za butelki i puszki. oczywiście zwrotną w różnego typu maszynach jak w Niemczech czy w Holandii
  ~studencik /2019-02-10 10:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...