Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 10°C 2°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Często dla zwierzęcia to śmierć
  z głodu albo kalectwo"

  11-02-2019 08:40 Jeleń ze śmieciami na porożu
  Jeleń z opadami na głowie Maciej Stasiński/tvn24

  Problem zaśmiecania środowiska nie oszczędza Tatr, a co za tym idzie - mieszkających w nich zwierząt. Jednemu z tatrzańskich jeleni do poroża przyczepiły się śmieci.

  Reporter TVN24 Maciej Stasiński utrwalił na nagraniu bardzo przykrą scenę.

  Przy jednej z dróg w Zakopanem zauważył jelenia i towarzyszące mu łanie. Nie byłoby niczego nadzwyczajnego w tej sytuacji, gdyby nie fakt, że jeleń na swoim porożu miał zatknięte plastikowe odpady, prawdopodobnie taśmę zabezpieczającą.

  - Widać, że cywilizacja coraz bardziej zbliża się do przyrody  - stwierdził pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego Jan Krzeptowski-Sabała.

  "Śmierć z głodu lub kalectwo"

  Zakopane wciąż się rozbudowuje i miejsca, które były wcześniej odwiedzane przez zwierzęta, teraz zamieniają się w place budowy. Takie sytuacje zdarzają się również tuż przy granicy TPN-u lub w jego obrębie. Zwierzęta potrafią zaplątać się w ogrodzenia lub siatki ogradzające trasy narciarskie.

  - Trzeba interweniować, bo często dla zwierzęcia jest to śmierć z głodu albo kalectwo. Może się to skończyć na przykład amputacją kończyny - mówił Krzeptowski-Sabała. Dodał, że zwierzęta w takich sytuacjach mogą zachowywać się nerwowo, przez co "nieraz potrafią się same okaleczyć".

  Na szczęście udręka jelenia powinna się niedługo zakończyć. - Akurat w przypadku tego jelenia myślę, że problem niedługo sam się rozwiąże, bo zaczyna się obecnie okres zrzucania poroża, więc ten byk zrzuci to swoje poroże razem z tymi śmieciami, które się tam zaplątały - tłumaczył przyrodnik.

  Śmieci może przywiewać wiatr halny, który w tym sezonie zimowym wieje w Tatrach dość często, jednak ich pojawianiu sprzyjają również roztopy. - Śnieg powoli topnieje i niestety wychodzą spod tego śniegu śmieci, których nie widzieliśmy przez ostatnie miesiące. Na wiosnę jest ich całkiem sporo, więc każdy powinien się rozejrzeć w swoim sąsiedztwie - zaapelował Krzeptowski-Sabała.

  Zaśmiecone Tatry

  Problem zalewających nas śmieci, w znacznej mierze tych plastikowych, dociera więc również góry, na obszar chroniony. Odpady są licznie wyrzucane przez turystów - nie tylko w Zakopanem, lecz także w sercu Tatr.

  Od kilku lat na początku lipca w Tatrzańskim Parku Narodowym odbywa się akcja "Czyste Tatry", podczas której wolontariusze wyruszają w góry z workami, aby zbierać porzucone tam śmieci.

  W październiku 2017 roku polarnik Marek Kamiński odbył kilkudniową wyprawę wokół Tatr. Projekt nazwał "No Trace Tatra". Chciał w ten sposób nagłośnić negatywny wpływ człowieka na środowisko i promować dbałość o nie.

  Zalewa nas plastik

  Naukowcy spekulują, że na Ziemi prawie nie ma już miejsc, w które nie dotarłby plastik. Duże odpady znajduje się w żołądkach zwierząt morskich. W organizmach wielu zwierząt znajduje się mikroplastik - cząsteczki tworzywa sztucznego o wielkości mniejszej niż pięć milimetrów. Do 2050 roku w oceanach może znajdować się więcej plastiku niż ryb.

  Posłuchaj całej rozmowy z Janem Krzeptowskim-Sabałą


 • Czekanie na co ?
  Czekanie, aż jeleń będzie zrzucał poroże ?? może i ten Pan się zna na tym, ale czy nie lepiej uśpić zwierzę na chwilę i zdjąć ten pióropusz ludzkiej głupoty ? Przecież on nic nie widzi. I może sobie zrobić krzywdę...
  ~ZSk /2019-02-11 15:31
 • zwirzęta.
  Przykro na to patrzeć. Czy my ludzie przestaniemy zaśmiecać środowisko naturalne ,tam przecież żyją zwierzęta. opamiętajmy się.
  ~p62 /2019-02-11 10:30
 • mobilne śmieci
  i znowu śmieci miały nogi i same poszły do lasu żeby zawisnąć na porożu jelenia. Tez zły plastik!!! Co on potrafi nawet chodzi popływć w oceanie.
  ~julka /2019-02-11 10:18
 • to nie jest porwany
  To nie jest porwany, są to plastikowe tasiemki wieszane wzdłuż drogi gdy przechodzą pielgrzymki, byłem świadkiem jak cały sznur takich "ozdóbek" ciągnął jeleń za sobą. Dlaczego nikt się tym nie zainteresuje? Powinno się zakazać stosowania takich praktyk, jest to przecież pas drogowy.
  ~abc /2019-02-11 08:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...