Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 5°C 1°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • "Radość życia, piękno i próżność".
  Kolejne niezwykłe odkrycie w Pompejach

  15-02-2019 06:58 Freski przedstawiające Narcyza
  Polscy archeolodzy odkryli system kanalizacji pod Tetzcotzinco Nq04 (CC BY 2.5)

  Dobrze zachowane freski przedstawiające Narcyza przeglądającego się w wodzie znaleziono podczas prac wykopaliskowych w Pompejach na południu Włoch. "Kolejne niezwykłe odkrycie" - podsumowała dyrekcja tego terenu archeologicznego.

  Zaprezentowane w czwartek malowidło zostało znalezione na ścianie w pozostałościach atrium tego samego domu, w którym wcześniej odsłonięto inny fresk, przedstawiający w bardzo dosłowny, erotyczny sposób akt fizycznej miłości śmiertelniczki - Ledy - i ptaka, w którego zmienił się Zeus (Jowisz), król bogów.

  CZYTAJ WIĘCEJ O FRESKU Z POMPEJÓW PRZEDSTAWIAJĄCYM LEDĘ Z ŁABĘDZIEM>>>

  Narcyz, który zakochał się we własnym odbiciu

  Dotychczasowe prace prowadzone w tej części ruin miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku pozwoliły ustalić, że odnalezione pomieszczenia należały do nadzwyczaj elegancko urządzonej i bogato zdobionej rezydencji - ogłosili archeolodzy.

  - To otoczenie, w którym dominuje temat radości życia, piękna i próżności - powiedział kierujący pracami Massimo Osanna.

  Dodał, że dekoracje powstały prawdopodobnie w ostatnich latach przed katastrofą. Dowodzi tego -wyjaśnił - nadzwyczajnie dobry stan, w jakim zachowały się kolory fresków.

  Podkreślił, że motyw Narcyza - myśliwego, który zakochał się we własnym odbiciu w wodzie - często powtarzał się w pomieszczeniach odkrywanych w Pompejach.

  Dom ma zostać otwarty dla zwiedzających

  Jak powiedziała jedna z kierujących pracami, Alfonsina Russo, "piękno tych pomieszczeń, z którego zdaliśmy sobie sprawę od pierwszych dokonanych tu odkryć" sprawiło, że zapadła decyzja o takim prowadzeniu wykopalisk, by w przyszłości można było "otworzyć przynajmniej część tego domostwa dla zwiedzających".

  W czwartek poinformowano, że wśród najnowszych znalezisk z antycznej willi jest też tuzin szklanych pojemników, osiem waz z terakoty oraz lejek z brązu.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...