Informacje
 • Nowy radar lepiej namierzy "partyzanckie burze"

  19-02-2019 12:16 Przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio
  Te wstrząsy odkształciły ziemię i wywołały 60-metrowe tsunami NOAA/NWS/Pacific Tsunami Warning Center

  Japońscy naukowcy przed igrzyskami w Tokio, które odbędą się w 2020 roku, testują nowy system prognozowania i ostrzegania przed gwałtownymi ulewami, zwanymi w Kraju Kwitnącej Wiśni partyzanckimi burzami.

  Partyzanckie burze, czyli nawalny deszcz, mogą powodować lokalne podtopienia oraz zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego.

  Dużo szybsze ostrzeganie

  Podstawą systemu jest nowy pogodowy radar zwany MP-PAWR ("multi parameter phased array weather radar"), którego płaska antena emituje fale radiowe na większy obszar niż obracające się, zaokrąglone anteny stosowane w tradycyjnych radarach.

  Umożliwi to - uważają konstruktorzy - dokładniejsze przewidywanie gwałtownych zjawisk na 20-30 minut przed ich wystąpieniem.

  Stworzony przez japońskich naukowców zaawansowany technicznie radar, zdolny do sporządzenia trójwymiarowej mapy chmury deszczowej w ciągu 30-60 sekund, jest obecnie testowany.

  Dotychczas stosowane technologie pozwalają na mierzenie tylko części chmury i to w ciągu pięciu minut - czyli ze znacznie mniejszą precyzją i w dłuższym czasie niż robi to nowy radar, zainstalowany już na uniwersytecie Saitama w północnej części Tokio.

  Mobilizacja przed igrzyskami olimpijskimi

  Projekt jest jednym z elementów przygotowań do przyszłorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Do Japonii zjadą wówczas co najmniej dziesiątki tysięcy zagranicznych turystów i kibiców, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego naukowcy opracowują nowe systemy, by przyspieszyć możliwości ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

  Japonia jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie i często doświadcza różnorodnych klęsk żywiołowych. Ze względów bezpieczeństwa - możliwości wystąpienia fal tsunami wskutek trzęsienia ziemi - organizatorzy igrzysk postanowili między innymi zmniejszyć liczbę kibiców na zawodach żeglarskich. Zamiast planowanych początkowo pięciu tysięcy, rywalizację będzie mogło oglądać maksimum 3300 kibiców, co pozwoli na odpowiednie przeprowadzenie ewakuacji w przypadku ataku żywiołu.

  Olimpijskie zmagania w stolicy Japonii odbędą się w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku, a igrzyska paraolimpijskie rozpoczną się 25 sierpnia.

 • po obejrzeniu obrazka
  czyli większość i najsilniejszych wyładowań jest wewnątrz chmur, a nie między chmurą a ziemią?
  hoipoloi /2019-02-19 13:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...