Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 14°C 4°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Wilki wracają do Holandii

  20-02-2019 09:31 Wyginęły tam 150 lat temu
  "Polska i Świat". Problem z wilkami  

  Wilczyca krążąca po holenderskim Parku Narodowym De Hoge Veluwe została oficjalnie uznana za pierwszego od lat osiadłego na tym terenie wilka. To pozwala na wdrożenie planu odnowy gatunku. Powrót wilków nie cieszy jednak hodowców owiec.

  Wilk uważany jest za osiadłego, gdy przebywa na określonym obszarze dłużej niż sześć miesięcy. Jak podaje Wolven in Nederland, organizacja zajmująca się monitorowaniem wilków, analizy DNA z odchodów wilków znalezione w parku narodowym oraz ślady na śniegu sugerują, że samica znalazła już partnera.

  Gatunek wilka zniknął z holenderskich lasów około 150 lat temu. Wyniki dostarczonych badań dają zielone światło dla wprowadzenia planu odnowy gatunku. Mają to uczynić prowincje, które są odwiedzane przez wilki.

  Niepokój hodowców owiec

  Osiadły w Holandii wilk pochodzi z niemieckiego stada, które powiększyło się w ostatnim czasie. Powrót stałej populacji do tego kraju nie cieszy tamtejszych pasterzy owiec i rolników. - Stado owiec pasie się w miejscu, w którym krąży większość wilków z Niemiec. Setki z nich, szukając nowego terytorium, idą w stronę Holandii. Szybko się rozprzestrzeniają, a strzelanie jest zabronione. Holenderskie władze chcą uczyć się od Niemców, co robić w takiej sytuacji - mówi pasterz Frank Hahnel.

  Mężczyzna zabezpieczył już swoje stado - między innymi mobilnym ogrodzeniem pod napięciem. O bezpieczeństwo owiec dba też pirenejski pies górski. Chociaż dla wilków może być groźny, dla owiec i dzieci nie stanowi zagrożenia.

  Wsparcie władz

  Ochrona stada owiec jest kosztowna, ale pasterzy znacząco wspomaga rząd. W przypadku strat w inwentarzu holenderskie władze zapewniają rekompensatę na kolejne trzy lata.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...