Informacje
 • "Jakby chciała ofiarować nam kawałek ryby".
  Orka dała "buziaka" kamerze

  21-02-2019 09:27 Niezwykłe nagranie naukowców

  Podczas pobytu na Antarktyce naukowcy obserwowali żerujące w lodowatych wodach orki. Jedna z nich nich zbliżyła się do podwodnej kamery i dała jej "buziaka".

  Niezwykle bliskie spotkanie naukowca z orką zostało nakręcone w rejonie Morza Rossa, lodowatych wodach Antarktydy. Podwodny buziak nie był skierowany do człowieka. Prowadząca badania nad ssakami morskimi doktor Regina Eisert użyła kamery na wysięgniku, a sama stała na brzegu. Kiedy do obiektywu podpłynęła orka naukowiec widziała wszystko z bezpiecznej odległości. Materiał nakręcono podczas ekspedycji badawczej.

  Badania nad ssakami morskimi

  Na nagraniu widać, że orka wyraźnie zainteresowała się kamerą, próbowała ją staranować. Morski drapieżnik "szczerzył" się do kamery i pływał dookoła, jakby chciał się pokazać ze swojej najlepszej strony.

  "Młoda orka zbliżyła się do kamery, jakby chciała ofiarować nam kawałek ryby. Uwielbiam je" - napisała na Instagramie doktor Regina Eisert, która prowadzi badania nad orkami.

  Biolog głównie skupia się na badaniach orek typu C występujących w wodach półkuli południowej. Chce lepiej zrozumieć ich zwyczaje, wiedzieć czym się żywią. Sądząc po materiale filmowym, antar patagoński stanowi część ich diety. Antar patagoński to ryba występująca głównie w wodach Subantarktyki, u wybrzeży Argentyny, Falklandów, Georgii Południowej i Wysp Kerguelena.

  Orka (łac. Orcinus orca) to gatunek ssaka z rodziny delfinowatych (Delphinidae). To duże, charakterystycznie ubarwione zwierzę o silnie rozwiniętej płetwie grzbietowej, która u samców może mieć 1,8 metra wysokości.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...