Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 4°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Susza, groźne pożary i nieznośny upał.
  To było najgorętsze lato w historii Australii

  01-03-2019 19:30 Temperatura wzrosła do 49,5 st. C
  Nie wiadomo kto jest autorem tajemniczego listu Stella Thomos/antarctica.gov.au

  Australia doświadczyła najgorętszego lata w historii - poinformowała australijska narodowa agencja meteorologiczna (BOM). Z powodu nadzwyczajnego ciepła w ciągu ostatnich trzech miesięcy kraj zmagał się między innymi z falą pożarów, suszą czy wymieraniem lokalnej fauny.

  Średnia temperatura latem w Australii była wyższa o 2,14 stopnia Celsjusza od średniej wieloletniej z lat 1961-1990. Tym samym został pobity rekord z lata 2012/2013. Wtedy średnia temperatura była wyższa o 1,28 st. C.

  Upał przyczynił się do powstania licznych pożarów. Masowo umierały nietoperze i ryby. Na Terytorium Północnym znaleziono ponad 90 martwych lub umierających dzikich koni.

  Gorąco, bardzo gorąco

  - Prawdziwym ewenementem było to, jak rozpowszechniona i długotrwała była ta fala upałów. Dotknęła prawie wszystkie regiony - mówił dla portalu BBC klimatolog Blair Trewin.

  To lato było najcieplejsze w historii pomiarów w Nowej Południowej Walii, Wiktorii, Australii Zachodniej i Terytorium Północnym. Drugim najcieplejszym natomiast w Tasmanii i Południowej Australii, a czwartym na terenie Queensland.

  Tylko w styczniu Australia doświadczyła co najmniej pięciu najcieplejszych dni, co sprawiło, że ten miesiąc został okrzyknięty najcieplejszym w historii kraju. Najgorętszym dniem lata był 24 stycznia. Wtedy w Port Augusta Aero termometry pokazały 49,5 stopnia Celsjusza. Dwa dni później, 26 stycznia, odnotowano najgorętszą noc sezonu - w Wanaaring temperatura "spadła" do 36,6 stopnia Celsjusza.

  Upały przyniosły za sobą ogromne zagrożenie - pożary. W Queensland ogień strawił obszar o powierzchni ponad miliona hektarów. Na Tasmanii pioruny wywołały liczne pożary, które pochłonęły ponad 88 tysięcy hektarów lasów wpisanych na listę światowego dziedzictwa. To tylko dwa z wielu przykładów.

   

  Jednym ze skutków fali upałów jest susza, z którą do tej pory zmagają się mieszkańcy wschodniej części Australii. Uważa się, że w tym regionie to największa i najpoważniejsza susza, jakiej doświadczyli jego mieszkańcy.

  Według BOM opady deszczu były znacznie poniżej średniej w większości Australii. W kontekście całego kraju było to siódme najsuchsze lato w historii pomiarów. Nawet pomimo ulewnego deszczu, który nawiedził północną część Queensland.

  Kwestia zmian klimatu

  Jak podały władze - lata 2018 i 2017 były odpowiednio trzecim i czwartym najcieplejszym rokiem w Australii. W raporcie BOM z ubiegłego roku stwierdzono, że za nasilenie ekstremalnych zjawisk cieplnych oraz częstotliwość występowania klęsk żywiołowych odpowiadają zmiany klimatyczne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...