Informacje
 • Przed nami uderzenie ciepła.
  "Chwilowe, ale bardzo intensywne"

  03-03-2019 09:37 Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach
  Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach TVN24

  - W poniedziałek możemy liczyć na taką mocno wiosenną pogodę - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski. Na południu Polski temperatura może wzrosnąć do 17 stopni Celsjusza.

  Marzec w Polsce charakteryzuje się dużą rozpiętością temperatur. Jak wyglądają rekordy na ten miesiąc?

  - Najniższa temperatura w historii obecnych granic Polski w marcu to jest -34,7 stopnia. Tak zimno było w Sejnach. Działo się to w marcu w 1964 roku - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  - Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano, to 25,6 stopnia. I tak gorąco, jak można powiedzieć, było w Nowym Sączu - dodał. Temperaturę zarejestrowano na początku marca 1974 roku.

  - Ta rozpiętość między najwyższą a najniższą temperaturą wyjdzie nam 60 stopni. Takie są olbrzymie możliwości naszego klimatu, jeśli chodzi o marzec - powiedział prezenter. Podkreślił, że w tym roku na podobne skrajności się nie zanosi.

  Ciepło wedrze się do Polski

  - Nad Bałtykiem i Szwecją znajduje się niż. Drugi i ważny dla nas niż znajduje się nad Wielką Brytanią - opowiadał Wasilewski. Jak tłumaczył prezenter, między nimi rozciągają się fronty atmosferyczne i jeden z  nich - chłodny - psuje aktualnie pogodę na północy i zachodzie kraju.

  - Ważniejszy dla nas jest odcinek frontu ciepłego za naszą zachodnią granicą. Dlaczego jest taki ważny? Bo za nim, z południowego zachodu Europy, płynie bardzo ciepłe powietrze - tłumaczył prezenter. - To powietrze ma chęć w poniedziałek, na początku tygodnia, przyjść do Polski - dodał.

  Układ niżów i frontów będzie przemieszczał się z zachodu na wschód. Jak dodał Wasilewski, oprócz tych niżów istotny jest też w kształtowaniu pogody wyż znajdujący się nad morzem Śródziemnym. - Między tymi niżami a wyżem powstaje taka zachodnia, południowo-zachodnia cyrkulacja. I to ciepło, które jest teraz na zachodzie Europy, w poniedziałek za tym deszczem wedrze się do Polski - dodał.

  Na południu 17 stopni

  W niedzielę w wielu regionach Polski popada deszcz. Związane jest to z psującym pogodę chłodnym frontem atmosferycznym. Ale poniedziałek zapowiada się bardzo optymistycznie.

  - Cały ten układ, przesuwając się, zaprosi do Polski ciepłe powietrze z południowego zachodu - mówił Wasilewski. We wstępnej prognozie pogody na poniedziałek temperatura na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu może wzrosnąć do 17 stopni Celsjusza. W Warszawie termometry mogą pokazać 15-16 st. C, w Suwałkach 10 st. C.

  - To jest przyjście na jeden dzień takiego dużego ciepła - powiedział Wasilewski. - Później temperatura trochę się obniży, będzie 10-12 stopni. I tak ciepło jak na marzec - zaznaczył. - Mówię o poniedziałku, bo to takie uderzenie ciepła, chwilowe, ale jednak bardzo intensywne - dodał.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...