Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C -1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Wichury w Polsce. Połamane drzewa na ulicach, torach i samochodach

  09-03-2019 16:26 Poinformował rzecznik

  Najwięcej razy interweniowano w województwie pomorskim

  Shutterstock

  W związku z silnym wiatrem w piątek i sobotę straż pożarna interweniowała 1127 razy, najwięcej w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i w Wielkopolsce. Jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak w wichurach poszkodowane zostały trzy osoby.

  Frątczak powiedział, że od godziny 14 w piątek do soboty do godz. 14 straż pożarna interweniowała łącznie 1127 razy - 941 razy w piątek i 186 razy w sobotę.

  W piątek 157 razy strażacy interweniowali w woj. pomorskim, 141 razy w kujawsko-pomorskim i 119 razy w Wielkopolsce.

  - Interwencje strażaków dotyczyły głównie setek połamanych i powalonych drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych. W wielu miejscach zabezpieczaliśmy uszkodzone elementy budynków, przede wszystkim pokrycia dachowe, a także naderwane reklamy - wyjaśnił Frątczak.

  Sobotnie interwencje

  W sobotę od północy do godz. 14 strażacy interweniowali 186 razy, z czego najwięcej (61 razy) w woj. śląskim i 31 razy w woj. pomorskim.

  Frątczak dodał, że w piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo. Z kolei w sobotę 60-letnią kobietę z Otwocka w woj. mazowieckim uderzył spadający konar drzewa. Poszkodowana trafiła do szpitala z urazem nogi.

  Zalecana ostrożność

  - Przy takim silnym wierze należy unikać wychodzenia z domu, a także usunąć z balkonu wszystkie przedmioty i nie otwierać okien. Jeśli jednak musimy wyjść z domu, należy pamiętać, że nie wolno szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi - przestrzegł Frątczak. Dodał, że kierowcy powinni w miarę możliwości unikać parkowania samochodów pod drzewami i dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drogach.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed silnym wiatrem w prawie całym kraju. Obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...