Informacje
 • W Chile powstały dwie nowe góry lodowe

  12-03-2019 18:12 Powód? Zmiany klimatyczne
  "Cieplejsza Arktyka, generuje zmiany w średnich szerokościach geograficznych" TVN24

  W ostatnich tygodniach dwie góry lodowe oderwały się od lodowca Grey położonego w Patagonii w Chile. Naukowcy obawiają się, że pęknięcia skutkujące powstawaniem nowych gór lodowych będą coraz częstsze.

  Pierwsza góra lodowa utworzyła się 20 lutego, a druga - 7 marca. Obie powstały po tym, jak od lodowca Grey znajdującego się na jeziorze polodowcowym w Parku Narodowym Torres del Paine oderwał się blok lodu o wymiarach 380 metrów na 350 metrów. Zdaniem badaczy był to skutek ocieplania się klimatu. Uważają oni, że takie przypadki będą coraz częstsze.

  Zmiany klimatu

  - We wschodniej części lodowca zaobserwowaliśmy zwiększoną częstotliwość występowania oderwań. Potrzebujemy jednak więcej danych do oceny stabilności lodu -  powiedział Ricardo Jana, badacz zmian klimatu z chilijskiego Instytutu Antarktycznego (INACH ). Dodał, że w ostatnim czasie w okolicy temperatura wzrosła powyżej średniej, zarejestrowano intensywne opady deszczu i wraz z nimi wzrost poziomu wody w jeziorze, a takie warunki mogły przyczynić się do odseparowania się gór lodowych od lodowca.

  Badacze z uniwersytetów w Niemczech i Brazylii wraz z ekspertami z instytutu INACH i innymi lokalnymi ośrodkami naukowymi badają lodowiec Grey od 2015 roku w ramach międzynarodowej współpracy. W grudniu tego roku Chile będzie gospodarzem szczytu ONZ w sprawie zmian klimatycznych - COP25.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...