Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 8°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Powodzie, śnieżyce i huraganowy wiatr. Pogodowa bomba cyklonowa w Stanach

  14-03-2019 21:14 Zginęła jedna osoba
  Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych godzinach TVN24

  Groźna burza zimowa Ulmer - pogodowa bomba cyklonowa - przyniosła nad środkowe Stany Zjednoczone śnieżyce i porywisty wiatr. W Kolorado zginęła jedna osoba. Dziesiątki tysięcy odbiorców nie mają prądu.

  Pogodowa bomba cyklonowa ma miejsce wtedy, gdy ciśnienie w niżu gwałtownie spada - o co najmniej 24 hektopaskali w ciągu 24 godzin. W przypadku tej burzy ciśnienie spadło między wtorkiem a środą o 33 hPa.

  W czwartek rano lokalnego czasu centrum burzy znajdowało się nad Iowa i Nebraską. Największe szkody wyrządziła na obszarze Wielkich Równin, ale będzie kontynuować swoją podróż dalej na wschód.

  - Będzie stopniowo słabnąć w ciągu najbliższych kilku dni. Silny wiatr nadal jednak będzie wiał po jej zachodniej części w centralnych i północnych częściach Wielkich Równin - przekazał w czwartek Bob Oravec, meteorolog NWS.

  Powodzie, silny wiatr, śnieżyce

  W stanie Kolorado zginął policjant, który przyjechał do wypadku. Potrącił go samochód ślizgający się na oblodzonej autostradzie.

  W czwartek w Kentucky pojawiło się tornado. W Kolorado obserwowano zamieć śnieżną, a w Iowa i Illinois wylała rzeka Missisipi. Powodzie występują również w Nebrasce i Missouri. W przełęcz San Augustin w Nowym Meksyku i Pine Springs w Teksasie uderzył wiatr o prędkości przekraczającej 160 kilometrów na godzinę.

  Ostrzeżenia przed tornado obowiązują w Arkansas, Missisipi i Tennessee. Prądu nie ma około 175 tysięcy odbiorców, w większości z Kolorado i Teksasu.

  W przełęczy Wolf Creek Pass, w pobliżu granicy z Nowym Meksykiem, spadł ponad metr śniegu. W całym Kolorado obowiązują ostrzeżenia przed zamieciami i lawinami. Śnieg spadł również w Dakocie i zachodniej Minnesocie. W ciągu dwóch dni odwołanych zostało ponad 3700 lotów.

  "To poważna śnieżyca"

  - Ta burza to odpowiednik huraganu pierwszej kategorii! To poważna śnieżyca! Nie próbujcie w nią wjeżdżać samochodem! - zaapelowało w środę biuro Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Boulder na Twitterze.

  Nie posłuchało go 1100 kierowców ze stanu Kolorado. Jak podała CNN, w środę utknęli oni w środku burzy śnieżnej. Z informacji lokalnej straży pożarnej wynika też, że 100 samochodów wzięło udział w wypadku, do jakiego doszło na drodze międzystanowej numer 25 nieopodal Wellington.

  Pogoda w Kolorado jest tak fatalna, że nawet ratownicy, zamiast nieść pomoc uwięzionym, szukają schronienia. - Znajdujemy się w punkcie, w którym musimy ratować ratowników - powiedział Sam Albrecht, przedstawiciel władz hrabstwa Ebert.

  "Silniejszy niż zwykle"

  - Zazwyczaj o tej porze roku w tej części kraju pojawiają się silne systemy burzowe, ale ten może być silniejszy niż zwykle - powiedział meteorolog Marc Chenard z Centrum Przewidywania Pogody w College Park w stanie Maryland. Ulmera nazywa się nawet "historycznym".

 • Lepiej nie będzie
  Tempo zniszczenia planety jest przerażające, gwałtowne zaburzenie naturalnych cykli i procesów ukształtowanych przez miliony lat. Zmiany chemiczne atmosfery i wód, wycięte lasy, jednym słowem dramat Ziemi.
  Rdeq /2019-03-14 09:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...