Informacje
 • Dziecko zginęło, ciężko ranni. Cyklon Idai uderzył

  15-03-2019 18:17 Gwałtowna pogoda w Mozambiku
  Cyklon Idai pozbawił życia ponad 650 osób Reuters

  Niektóre regiony Mozambiku były w piątek odcięte od świata z powodu cyklonu Idai, który uderzył w miasto portowe Beira. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest poważnie rannych. Prędkość wiatru w porywach osiągała 170 kilometrów na godzinę.

  Cyklon Idai nazywany jest przez lokalne media największym, jaki nawiedził Mozambik w ciągu ostatnich 10 lat. Idai uderzył w wybrzeża Mozambiku w piątek z siłą odpowiadającą trzeciej kategorii w pięciostopniowej rosnącej w skali Saffira-Simpsona, określającej siłę huraganów. Największa prędkość porywów, jaką odnotowano, wyniosła 170 kilometrów na godzinę. Południowoafrykańska Służba Pogodowa (SAWS) podała, że cyklon kieruje się w głąb lądu na północny wschód od miasta portowego Beira.

  Jedna ofiara śmiertelna

  W mieście Manica na zachodzie kraju zginęło dziecko, uderzone przez kawałek dachu - podały władze szpitala w mieście Chimoio. Lokalne media informują o kolejnych ofiarach, ale brakuje oficjalnego potwierdzenia władz. Stacja telewizyjna TVM podała, że co najmniej pięć osób jest poważnie rannych.

  Mieszkańcy północnych wiosek w prowincji Zambezi zostali odcięci od świata przez dwumetrową powódź wywołaną intensywnym deszczem.

  - Nie mamy żadnej łączności z tamtymi obszarami - poinformował Jan Vermeulen, główny meteorolog SAWS. - Myślę, że zniszczeń infrastruktury jest znacznie więcej - dodał. Służba podała, że wraz z przesuwaniem się cyklonu w głąb lądu jego siła powinna osłabnąć. Wciąż będzie przynosić niebezpieczne ulewy oraz powodzie w prowincji Sofala i Manica.

  Pokłosie katastrofalnych ulew

  Wcześniej w regionie Mozambiku i Malawi w wyniku katastrofalnych powodzi zginęło ponad 100 osób - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ponad 100 tysięcy mieszkańców musiało opuścić swe domy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...