Życie z astmą a smog. Jak sobie radzić

Philips

Polska od lat znajduje się w niechlubnej czołówce państw z najgorszym powietrzem. Aż 6 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast położonych jest między Wisłą a Odrą. Lekarze szacują, że osoby oddychające warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, przyjmują odpowiednik paczki papierosów tygodniowo! Przepełnione smogiem powietrze nie służy nikomu, a już w szczególności cierpią przez nie osoby borykające się z astmą.

Plaga astmy

Astma to jedna z najbardziej powszechnie występujących chorób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że cierpi na nią 100-150 milionów osób. Według statystyk Ministerstwa Zdrowia w Polsce z tą przewlekłą chorobą zmaga się ponad 2 miliony dorosłych i ponad milion dzieci. Do myślenia daje fakt, że w ciągu ostatnich lat lawinowo rośnie liczba zachorowań w dużych miastach. Jak pisze dr Wojciech Feleszko, pediatra i pulmonolog, wykazano, że dzieci mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic i skrzyżowań są trzy razy bardziej narażone na rozwój astmy oskrzelowej oraz częściej przebywają fazy zaostrzenia tej choroby. Zanieczyszczone powietrze jest jednym z bardziej znaczących czynników, które wyzwalają napady astmy. Udowodniono, że aż pięć substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu (czyli cząstki stałe, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla) ma ogromny wpływ na zwiększoną zapadalność na astmę oskrzelową. Amerykańskie badania naukowe wykazały również zależność między odległością od zanieczyszczonych miejsc, a natężeniem astmy. Słowem, im bliżej źródła zanieczyszczeń powietrza mieszka dziecko, tym więcej objawów astmy prezentuje i częściej choruje na zaostrzenia tej choroby. Taką reakcję w lekarze nazywają "inner city asthma".

Substancje chemiczne, które składają się na smog, doprowadzają do uszkodzenia nabłonka wyścielającego drogi oddechowe. U osób zdrowych prowadzi to częstszego zachorowania na infekcje wirusowe, a u osób cierpiących na astmę oskrzelową wywołują konieczność zażywania większych dawek leków, a czasem nawet kończą się wizytą w szpitalu.

Jak się bronić?

Życie astmatyka nie jest łatwe nawet w sezonie, w którym nie stwierdza się obecności smogu. Gdy jednak nadchodzi "smogowy okres", astmatycy przeżywają prawdziwe katusze. Mikroskopijne cząsteczki pyłów zawieszone w smogu, przyczyniają się do miejscowego uszkodzenia błony śluzowej oskrzeli oraz funkcji rzęsek, przez co w oskrzelach zaczyna zaleczać śluz, a miąższ w płucach zostaje uszkodzony. Takie zmiany mogą dopiec nawet względnie zdrowemu człowiekowi, a dla astmatyka mogą okazać się nawet zabójcze. Lekarze od lat grzmią, że w czasie alarmu smogowego astmatycy powinni zachować szczególną ostrożność i odpowiednio przygotować się na uderzenie pyłów zawieszonych. Osoby cierpiąca na przewlekłe choroby dróg oddechowych powinny regularnie sprawdzać jakość powietrza - albo na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska albo w aplikacjach na smartfony.

Philips

Najważniejszą zasadą jest unikanie wychodzenia na zewnątrz. Choć nie jest to łatwe dla pracujących czy uczących się osób, trzeba do minimum zredukować przebywanie na "świeżym" powietrzu. Powinno się także rezygnować z podróży samochodem czy komunikacją miejską w godzinach szczytu lub wybierać mniej uczęszczane trasy. Wychodząc z budynku, warto uzbroić się w maskę antysmogową, która wyłapuje cząsteczki o średnicy 2,5 mikrometra.

Najgorszym, co w czasie smogu może zrobić astmatyk, to uprawianie sportu w miejskich parkach, ścieżkach rowerowych czy otwartych siłowniach. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Aby zwiększyć wymianę gazową, ćwiczący człowiek oddycha szybciej, a jego serce bije mocniej, by móc w odpowiednim tempie transportować tlen do komórek ciała. Gdy w powietrzu unosi się smog, wraz z większą ilością tlenu do płuc dostarczane są wszystkie trucizny w nim zawarte! To właśnie one mogą doprowadzić do ataku kaszlu czy skurczu oskrzeli, co dla astmatyka można skończyć się naprawdę źle.

Dom twierdzą astmatyka?

Lekarze zalecają astmatykom, by w czasie, gdy normy smogowe są przekroczone, pozostawali w domu. Nie oznacza to jednak, że w czterech ścianach osoby borykające się z astmą są w pełni bezpieczne. Szacuje się, że powietrze, którym oddychamy w mieszkaniach jest tylko o 10 procent zdrowsze niż na zewnątrz. Można jednak sprawić, że będzie ono w pełni bezpieczne dla oddychających nim ludzi. Najprostszym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami jest filtrowanie ich za pomocą oczyszczaczy z odpowiednimi filtrami. Skuteczne i wydajne sprzęty pozwalają eliminować nawet 99 proc. zanieczyszczeń. Oczyszczacz Philips AC3259 składa się z trzech filtrów (z aktywnym węglem i filtr NanoPortect HEPA), które wyłapują i zatrzymują do 99,97 proc. zanieczyszczeń. Dzięki takiej konstrukcji w przefiltrowanym przez urządzenie powietrzu nie ma nie tylko smogu, ale i wirusów czy bakterii. Doskonałym ułatwieniem dla astmatyków, u których ataki choroby wywołuje choćby nieduże zwiększenie stężenia zanieczyszczeń jest precyzyjny czujnik jakości powietrza w oczyszczaczach Philips, który automatycznie reaguje na podnoszący się poziom toksyn, pobudzając oczyszczacz do intensywnej pracy. Nie tylko na bieżąco monitoruje jakość powietrza, ale również informuje o jego stanie poprzez cyfrowy wskaźnik PM2,5 i wskaźnik kolorów LED, dzięki czemu mamy pewność, że oczyszczacz skutecznie poradził sobie z zanieczyszczeniem. Co więcej oczyszczacz Philips AC3259 posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

PhilipsPhilips

Dobrze, by w domu astmatyka znalazły się rośliny z listy opublikowanej przez NASA. Uwzględniono tam spis kwiatów, które według ich badań skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza. Wśród polecanych roślin znalazły się bluszcz, dracena wonna, wężownica czy nefrolepis wyniosły. Trzeba jednak pamiętać, że postawienie jednej doniczki ze wskazanym gatunkiem nie wskóra zbyt wiele - efektywne oczyszczanie powietrza jest możliwe, gdy jest co najmniej jedna roślina na każde 10 m2 pomieszczenia.

PhilipsPhilips

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, dosyć ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze. Nie żyją dwie osoby. Służby ratowały ludzi uwięzionych w domach. W mieście Limpio 70 procent miasta zostało zalane.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach nadal jest zimowa. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są częściowo niekorzystne. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl