Kobieta, która nie czuje bólu. Poród? "To było całkiem przyjemne"

[object Object]
Czym jest krztusiec?Shutterstock
wideo 2/14

Szkotka Jo Cameron orientuje się, że się oparzyła, dopiero kiedy poczuje swąd spalonej skóry. Dlaczego? Kobieta od urodzenia nie czuje bólu.

Jo dopiero w wieku 65 lat zdała sobie sprawę z tego, że jest inna. Zwrócili na to uwagę lekarze, którzy nie mogli uwierzyć, że nie potrzebowała leków przeciwbólowych po przejściu poważnej operacji ręki.

Lekarze ostrzegali ją wtedy, że może spodziewać się bólu. Kiedy jednak nic nie poczuła, jej anastezjolog - dr Devjit Srivastava - odesłał ją do specjalistów z University College London i Oxford University. Ci po przeprowadzeniu testów odkryli u niej zaburzenie genetyczne, które sprawia, że kobieta nie odczuwa bólu.

"Byłam po prostu szczęśliwą duszą"

Jo Cameron, mieszkająca z Whitebridge w Szkocji, opowiadała w wywiadzie dla portalu BBC Scotland, że lekarze nie mogli jej uwierzyć, kiedy zapewniała, że nie będzie potrzebowała środków przeciwbólowych po operacji.

- Sprawdzili moją historię medyczną i zobaczyli, że nigdy nie prosiłam o środki przeciwbólowe - mówiła.

Kiedy genetykom udało się zdiagnozować Jo, zdała sobie sprawę, że nie jest tak "niesamowicie zdrowa", jak do tej pory jej się wydawało. - Jesteś tym, kim jesteś, nie kwestionujesz tego. Byłam po prostu szczęśliwą duszą, która nie zdawała sobie sprawy, że jest we mnie coś innego - tłumaczyła.

Bezbolesny poród

Kobieta opowiadała, że nie czuła bólu nawet podczas porodu. - Uprzedzali mnie, że będzie ciężko. Czułam jedynie, jak ciało mi się rozciąga - wspominała. - To było całkiem przyjemne - dodała w rozmowie z BBC Scotland.

W artykule naukowym opublikowanym w lutym w czasopiśmie "British Journal of Anaesthesia", który opisuje przypadek Szkotki, czytamy, że u pacjentki zdiagnozowano między innymi chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, którą opisywała jako bezbolesną. Po operacji wymiany stawu biodrowego nie prosiła o żadne leki przeciwbólowe. Intensywność bólu opisywała jako 0/10. Jedynie w pierwszy wieczór po operacji opisała go jako 1/10.

- Byliśmy kiedyś na wycieczce w Europie Wschodniej. Pierwszego dnia potknęłam się, przygniótł mnie plecak i uderzyłam głową w betonowy słupek. Wybiłam sobie przednie zęby, miałam podbite oko. Jim (mąż kobiety - przyp. red.) powiedział, że będziemy musieli wrócić do domu, a ja na to, że nie, że nie będę się szeroko uśmiechać i będę chodzić w okularach słonecznych - opowiadała Jo.

Według wcześniejszego wywiadu chirurgicznego przechodziła między innymi zabiegi stomatologiczne, szycie rany szarpanej, złamanie lewego nadgarstka. Zgłaszała również oparzenia i skaleczenia. Często czuła zapach spalenizny, zanim zauważyła oparzenie. Za każdym razem nie czuła bólu.

Ból jest bardzo potrzebny

Szkotka podkreślała, że niczego by w sobie nie zmieniła, ale uważa, że ból jest ważny. - Ma jakiś powód, ostrzega cię, słyszysz alarm - mówiła. - Byłoby miło zostać ostrzeżonym - dodała. Cierpiała chociażby na artretyzm, ale przez brak bólu zorientowała się dopiero, gdy dosłownie nie mogła chodzić.

Jak tłumaczył onkolog i chirurg, dr Grzegorz Luboiński, jest to zespół, który może doprowadzić do śmierci, ponieważ działamy dopiero, kiedy poczujemy, że coś nas boli. - Ból jest niesłychanie ważnym czynnikiem informującym, że coś jest nie tak - podkreślił.

Dzięki swojej przypadłości kobieta jest też bardziej zapominalska i spokojniejsza. - Lekarze nazywają ten gen wesołym. Irytuję ludzi, bo jestem szczęśliwa i zapominalska przez całe życie. Teraz mam usprawiedliwienie - mówiła Jo.

Badacze twierdzą, że osób takich jak Jo, może być więcej.

Zobacz materiał "Faktów o świecie":

Brak bólu szansą na nowe terapie

Wyjątkowy przypadek pacjentki dostarcza badaczom szeregu nowych informacji na temat roli układu endokannabinoidowego w odczuwaniu bólu. Układ ten bierze aktywny udział w regulacji wielu procesów fizjologicznych u człowieka i jest szczególnie ważny z perspektywy odczuwania bólu. Jego ważną składową jest enzym FAAH, czyli amidowa hydrolaza kwasów tłuszczowych, pełniąca zróżnicowane funkcje w organizmie. Jest on głównym enzymem rozkładu szeregu bioaktywnych lipidów zwanych amidami kwasów tłuszczowych (FAA).

Jednym z najlepiej poznanych tych amidów jest anandamid (AEA). Poza neuronami ośrodkowego układu nerwowego występuje również w sercu czy śledzionie. Odgrywa ważną rolę w nocycepcji, czyli procesie powstawania bólu, poprzez wygaszanie strachu, lęku i depresji. We krwi Jo zaobserwowano podwyższone stężenie między innymi AEA, co wiązało się z osłabieniem aktywności enzymu FAAH. To właśnie on odpowiada za degradacje AEA w organizmie.

Naukowcy z University College London i Oxford University opisali nowe zaburzenie genetyczne, które zaobserwowali u pacjentki. Zaburzenie to można przypisać współdziedziczeniu mikrodelecji w nowym niescharakteryzowanym dotąd pseudogenie, określanym jako FAAH-OUT i w sąsiednim genie FAAH. Dzięki temu przypadkowi naukowcy będą przyglądać się bliżej roli pseudogenu w odczuwaniu bólu. Istnieją nadzieje, że to odkrycie przybliży ich do wynalezienia skutecznych leków we wskazaniach, takich jak m.in pooperacyjny i przewlekły ból czy też zaburzenia lękowe.

- Wiemy, że ból przewlekły jest epidemią obecnego wieku. Wszyscy boimy się bólu, zwłaszcza bólu ostrego, nowotworowego. Ten ból już umiemy uśmierzać w wielu sytuacjach bardzo dobrze, ale w wielu jeszcze nie - podkreślił dr Piotr Jakubów, anestezjolog i specjalista medycyny paliatywnej.

Autor: sc/aw / Źródło: BBC, bjanaesthesia.org, Fakty o świecie

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua