Informacje
 • Tragiczne powodzie w Afganistanie. Ofiary śmiertelne, setki zniszczonych domów

  30-03-2019 13:57 Miejscami błotnista woda sięga po kolana

  Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Afganistan. Zginęły co najmniej 32 osoby, ale ofiar może być więcej. Woda zniszczyła domy i infrastrukturę.

  Jak poinformował Hasibullah Shir Khani, rzecznik Centrum Zarządzania Kryzysowego, deszcz padał w Afganistanie przez dwa dni od czwartku. Nie żyją co najmniej 32 osoby, 12 uznawanych jest za zaginione.

  W całym kraju zniszczonych zostało około 700 domów. W prowincji Herat woda zalała kilkaset budynków, a także niektóre historyczne miejsca. Jak poinformował Jilani Farhad, rzecznik prowincji, zniszczone są uprawy, drogi i mosty.

  Trudna sytuacja sanitarna

  Powodzie pogorszyły obecną sytuację humanitarną i sanitarną Afganistanu. Kraj w zeszłym roku ucierpiał w wyniku bardzo poważnej suszy. Na początku marca Afganistan nawiedziły powodzie, które mogą spowodować duże straty w tegorocznych zbiorach pszenicy. Deszcz zagroził też mieszkańcom obozów dla przesiedleńców - w niektórych miejscach błotnista woda sięga po kolana.

  Organizacja World Vision, udzielająca pomocy humanitarnej i rozwojowej, podała, że skutkami powodzi mogą być dotknięci tysiące Afgańczyków. Niektórzy mieszkańcy prowincji Badghis nazywają ostatnie opady największymi od 20 lat.

  W ostatnich dniach ulewy nękały też Iran.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...