Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 10°C 2°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Te żaby właśnie stały się niebieskie

  04-04-2019 09:10 Żaby moczarowe przybrały godową szatę
  Żaba pożarła węża Townsville - Snake Take Away and Chapel Pest Control

  Nadejście wiosny to znak dla wielu zwierząt, by rozpocząć gody. Szczególne zaloty można obserwować u żab moczarowych, które w tym okresie zmieniają swoje ubarwienie na niebieskie.

  Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, na łąkach i podmokłych terenach możemy zobaczyć niebieskie płazy. Są to samce żaby moczarowej, które na przełomie marca i kwietnia zaczynają się przebarwiać. Za niebieski kolor odpowiada limfa, która zbiera się tuż pod ich skórą.

  Błękitne żaby zasiedlają różnego rodzaju rozlewiska, czasowo zalewane torfowiska i łąki. Pojawiają się w płytkich zbiornikach wodnych, między innymi w dobrze naświetlonych śródleśnych oczkach. Tam samce czekają na samice.

  Do 3000 jajeczek na jeden raz

  Do zbliżenia dochodzi zazwyczaj nocą. Samiec wchodzi na grzbiet samicy i, pozostając w tak zwanym uścisku, wypuszcza do wody plemniki w chwili, kiedy jego partnerka składa w niej jajeczka. Tam następuje zapłodnienie. Skrzek składany jest jednorazowo i w jednym miejscu w postaci kulistej bryłki, zawierającej do 3000 jajeczek. Kijanki wykluwają się po około dwóch tygodniach. W połowie czerwca żaby migrują do letnich stanowisk. Po trzech latach, gdy osiągną już dojrzałość płciową, wyruszają w poszukiwaniu partnerów. Dożywają ponad 10 lat.

  Ich siedliska są niszczone

  Działalność człowieka przyczynia się do zanikania siedlisk żaby moczarowej. Trudno ją zaobserwować na obszarach rolniczych czy wokół ludzkich siedzib. Dogodne warunki do rozrodu są na obszarze Nadleśnictwa Krotoszyn (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu). Leśnicy z tych terenów dbają o ulubione miejsca godów żab moczarowych, żeby zwiększyć liczbę osobników tego gatunku. Żaby te są wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Na terenie Polski są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...