Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 20°C 3°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Pięciometrowy kolos z mokradeł

  08-04-2019 08:50 Znaleziono go w rezerwacie przyrody Big Cypress
  Wąż w kosmetyczce tvnmeteo.pl

  Pyton birmański jest jednym z największych gatunków węży na świecie. Jednak samica znaleziona na mokradłach Everglades na Florydzie zaskoczyła nawet pracowników tamtejszego rezerwatu przyrody.

  Znaleziona przez naukowców samica pytona birmańskiego (łac. Python molurus bivittatus) o masie prawie 65 kilogramów mierzyła ponad pięć metrów długości.

  Z oświadczenia rezerwatu przyrody Big Cypress opublikowanego w piątek na Facebooku wynikało, że był to największy osobnik tego gatunku, jaki kiedykolwiek usunięto z rezerwatu.

  Na całym terenie mokradeł Everglades znajduje się zazwyczaj pytony długości od 1,8 do 3 metrów. Według stanowej komisji ochrony przyrody największy znaleziony na tym terenie osobnik ważył ponad 45 kilogramów i mierzył 5,4 metra długości.

  Monitorują węże

  Rezerwat Big Cypress zajmuje obszar o powierzchni niemal 300 hektarów i położony jest na północny zachód od Miami. Jego pracownicy znaleźli samicę dzięki nowemu sposobowi monitoringu. "Używając osobników płci męskiej z nadajnikami radiowymi zespół może śledzić samca, a następnie dzięki niemu dotrzeć do samicy w okresie rozrodczym" - napisali w oświadczeniu. "Zespół nie tylko usuwa inwazyjne węże, ale też gromadzi dane do badań i opracowuje nowe narzędzia do ich usuwania" - dodali.

  Historia inwazji

  Naturalnym środowiskiem występowania pytona birmańskiego jest południowo-wschodniej Azja: Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam i południowe Chiny. Na Florydzie jest gatunkiem inwazyjnym, który w Parku Narodowym Everglades pojawił się w latach 80. Pierwsze dziko żyjące osobniki najprawdopodobniej zostały wyrzucone przez właścicieli, którzy nie potrafili się nimi zaopiekować. Część z nim mogła uciec z hodowli zniszczonych podczas huraganu Andrew w 1992 roku.

  Tropikalny klimat w Everlades jest idealnym środowiskiem dla pytonów. W wilgotnych lasach gady mogą się ukrywać i rozmnażać. Szacuje się, że na rozległych bagnach poza Miami żyje ponad 100 tysięcy osobników. Pyton birmański stanowi duże zagrożenia dla rodzimej fauny. Aby kontrolować i ograniczyć ich populację, na Florydzie organizuje się konkursy zachęcające myśliwych do usuwania jak największej ich liczby.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...