Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 7°C -4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Szczeliny są coraz większe. Oderwanie się góry lodowej to kwestia czasu

  09-04-2019 11:34 To całkowicie naturalny proces
  NASA przeanalizowała lodowce na Alasce NASA/Matt Radcliff

  Góra lodowa o powierzchni ponad 1500 kilometrów kwadratowych może oderwać się od lodowca szelfowego Brunta w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Nastąpi to, gdy dwie powiększające się szczeliny połączą się ze sobą.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uchwyciła na zdjęciach satelitarnych powiększające się pęknięcia przecinające lodowiec szelfowy Brunta na Antarktydzie. Widać na nich dużą rozpadlinę biegnącą na północ i rozłam nazywany "halloween crack".

  - Zdjęcia zmian lodowca szelfowego zostały publicznie udostępnione i pojawiło się wiele spekulacji na temat przyczyny powstania szczelin. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to naturalny proces i coś, co zdarzało się już wielokrotnie w przeszłości - powiedział profesor Hilmar Gudmundsson z Uniwersytetu Northumbria w Wielkiej Brytanii.

  Naturalny proces

  Profesor Gudmundsson tłumaczył, że zmiany klimatyczne są poważnym problemem i wpływają na cały świat, zwłaszcza na Antarktydę, ale nie w tym przypadku.

  - Z naszych badań wynika, że ten proces nie jest związany ze zmianami klimatu - powiedział. - Nasz zespół od wielu lat śledzi ruch lodowca szelfowego, a cielenie się jest całkowicie naturalnym procesem - dodał.

  Istnieją historyczne dowody na to, że lodowiec Brunta w przeszłości już się cielił.

  - Mapy narysowane przez Shackletona i Wordiego podczas ich wyprawy na lodowiec szelfowy Brunta w 1915 roku wskazują, że w tym czasie był on dość wydłużony. Jednak zanim w 1950 roku powstała stacja badawcza Halley, zasięg szelfu był znacznie krótszy. To wskazuje, że lodowiec cielił się po 1915 roku. To potwierdza nasze badania, ​​że tego typu wydarzenia są historycznie spójne i stanowią część naturalnego cyklu i ruchu szelfu lodowego - podkreślił profesor.

  Zamknięta stacja

  W związku z powiększającymi się pęknięciami lodu, ze względów bezpieczeństwa, Brytyjskie Towarzystwo Antarktyczne zamknęło swoją stację badawczą Halley VI. Stacja istnieje od lat 50. i to już trzeci sezon zimowy, kiedy pozostaje nieczynna. W latach 2016–2017 baza została przeciągnięta o 23 kilometry do bezpieczniejszego miejsca.

 • Cielenie się lodowca ?
  Jeśli nie jest to zjawisko nienaturalne to ja już nie wiem co jest.... Może to wpływ planu wdrożenia programu "krowa+"
  ~Wet /2019-04-09 15:47
 • mniejsze co2
  ja mam pomysł jak zmniejszyć emisję co2, wystarczy produkować trwalsze rzeczy i zmniejszyć światową produkcje, tym samym co2 będzie mniej, ale na to się nikt nie zgodzi bo pkb by było za małe i tak nam wciskają brednie ze mamy jeździć elektrykami.
  ~Seba /2019-04-09 13:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...