Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 14°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Pszczoły z dachu katedry Notre Dame przetrwały pożar. "Myślałem, że ule spłonęły"

  18-04-2019 21:57 Ule stoją tam od 2013 roku

  Pszczoły z dachu katedry Notre Dame ocalały po pożarze, który wybuchł w poniedziałek. - Kiedy pszczoły wyczuwają ogień i dym, bronią swojej królowej i miodu. Ten gatunek, czyli pszczoła miodna, nie opuszcza swojego ula - powiedział Nicolas Géant, pszczelarz z katedry Notre Dame.

  W poniedziałek 15 kwietnia potężny pożar wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame. Przez płomienie zawaliła się iglica i główna część dachu świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii i dzieł sztuki.

  >>>> Dowiedz się więcej o pożarze w Notre Dame

  Na dachu katedry od 2013 roku stały trzy ule. Jeszcze w czwartek rano myślano, że wszystkie spłonęły, a wraz z nimi i pszczoły.

  - W każdym ulu znajdowało się około 60 tysięcy pszczół - mówił w rozmowie z portalem ABC Nicolas Géant, pszczelarz z katedry Notre Dame.

  Ule ocalały

  Początkowo nikt nie wiedział, czy pszczoły przetrwały pożar. Na zdjęciach z drona, które opublikowano już po ugaszeniu ognia, widać jednak trzy ule, które są w nienaruszonym stanie. Płomienie ich nie dosięgnęły.

  - Pszczoły żyją. Do rana nie miałem żadnych wiadomości - poinformował w czwartek Nicolas Géant. - Na początku myślałem, że trzy ule spłonęły. Ale później zobaczyłem na zdjęciach, że tak się nie stało - mówił. Dodał, że rzecznik katedry potwierdził, że pszczoły wchodzą i wychodzą z uli.

  - Kiedy pszczoły wyczuwają ogień i dym, bronią swojej królowej i miodu. Ten gatunek, czyli pszczoła miodna, nie opuszcza swoich uli - wyjaśnia Géant.


   

  Stoją tam od lat

  Ule na dachu katedry są częścią paryskiego projektu dotyczącego różnorodności biologicznej, w którym pszczele rodziny rozmieszczono po całym mieście, w parkach i na charakterystycznych zabytkach.

  Jak mówił Nicolas Géant, od wieków istnieje wspaniała więź między kościołem a pszczołami. Dodał, że wielu duchownych miało wpływ na to, jak wygląda współczesne pszczelarstwo. Przykładem może być opactwo brata Adama w Buckfast w Anglii.
 • To dobrze, że ocalały pszczoły kochane.
  To jedne z najważniejszych i najpracowitszych stworzeń na świecie :-)
  ~bea /2019-04-19 06:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...