Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 4°C -2°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Ponad 1500 pożarów w Wielką Sobotę, są zabici. "Katastrofalna" sytuacja w lasach

  21-04-2019 16:37 Susza sprzyja wybuchom pożarów
  "Las nie obroni się sam" TVN24

  W Wielką Sobotę strażacy na terenie kraju wyjeżdżali do 1534 pożarów, zginęły w nich cztery osoby. Zabójcze były również pożary w Wielki Piątek. Wszystkiemu winna jest bezdeszczowa pogoda.

  - W sobotę strażacy interweniowali 2231 razy. Najwięcej, bo 1534 interwencji dotyczyło pożarów. We wszystkich pożarach zginęły cztery osoby, a 20 osób zostało rannych - powiedział rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak. Podkreślił, że tylko w sobotę strażacy 180-krotnie wyjeżdżali do pożarów w lasach. - Najwięcej, bo 39 z nich powstało w województwie mazowieckim. Mieliśmy też zgłoszenia dotyczące 833 pożarów traw - tłumaczył Frątczak. Dodał, że od kilku dni na całym obszarze kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. - Od początku roku straż pożarna wyjeżdżała do ich gaszenia 2827 razy, z czego aż 2200 razy w kwietniu - tłumaczy Frątczak.

  W wyniku pożarów lasów w piątek pięć osób zostało rannych, a dwie osoby zginęły - jedna w województwie zachodniopomorskim, druga w woj. lubelskim. Frątczak podkreślił, że sytuacja w lasach jest "katastrofalna".

  - Mieliśmy zimą mało opadów. Ściółka jest bardzo sucha i stąd ogromne zagrożenie. Na 10 pożarów, do których dochodzi w lasach, 9 powoduje człowiek - ocenił Rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

  Sucho w większości kraju

  Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa w niedzielę o godzinie 13 na przeważającym obszarze kraju obowiązywało duże zagrożenie pożarowe.

  Na wschodzie kraju w części województw: podkarpackiego, małopolskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego obowiązywało zagrożenie średnie.

  Małe zagrożenie pożarowe odnotowano w niektórych częściach woj. lubelskiego i podlaskiego oraz pomorskiego.

 • Pożary
  lasów same nie powstają. To ludzie są winni. Być może i ppodpalacze.
  ~eker /2019-04-21 20:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Sarena przemieści się nad Rumunię. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...