Informacje
 • "Język kurzu" wciska się do Europy. Pył saharyjski dotrze do Polski

  23-04-2019 14:35 Pójdzie jeszcze dalej na północ
  Pył z Sahary dotarł do Hiszpanii (wideo archiwalne z 2017 roku) Jose a. Lopez Medina/youtube.com

  Do Polski dotrze pył znad Sahary, a wraz z nim gorące powietrze. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna - wyż nad wschodnią Europą i niż nad zachodnią.

  Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center) we wtorek dotrze do Polski pył znad Sahary. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad wschodnią Europą i rozległy niż nad zachodnią Europą. Oba te układy ciśnienia kierują do nas z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni.

  Napłynie ciepło z południa

  Duża różnica ciśnienia między tymi układami barycznymi spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny. Dodatkowo sprzyjać temu będzie silny i porywisty wiatr, który powieje z prędkością 70 kilometrów na godzinę. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z pyłem napłynie do nas z południa gorące powietrze zwrotnikowe.

  Z Francji i Wysp Brytyjskich, a także południa Europy wciska się "język kurzu". W środę dotrze do Europy Środkowej i krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Następnie przemieści się dalej na północ, aż do południowej części Szwecji. Obecnie duże obciążenie pyłem w powietrzu utrzymuje się w środkowej części Morza Śródziemnego, w Tunezji, Egipcie, Libii, przez Maltę aż do południowych Włoch i Grecji, a także zachodniej Turcji.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...