Informacje
 • Najpierw strawił ją pożar, teraz zagraża jej deszcz. Zabezpieczają katedrę Notre Dame

  23-04-2019 21:17 Deszcz będzie padał przez kilka dni

  Paryskiej katedrze Notre Dame, która płonęła 15 kwietnia, zagrażają intensywne opady deszczu. Budowla ma zostać przykryta plandeką, która zabezpieczy ją przed przed skutkami gwałtownej pogody i kolejnymi zniszczeniami.

  Grupa profesjonalnych alpinistów przykrywa plandeką paryską katedrę Notre Dame, która płonęła w pożarze 15 kwietnia. W budynku zawaliła się iglica i główna część dachu świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii i dzieł sztuki.

  Teraz budowli zagrażają opady deszczu, które zdaniem synoptyków mogą nadciągnąć nad Francję w kolejnych dniach. Sklepienie katedry, które częściowo zawaliło się po pożarze, zamokło już po akcji gaśniczej strażaków. Architekci obawiają się, że intensywny deszcz może spowodować kolejne zniszczenia.

  >>> CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL O POŻARZE KATEDRY NOTRE DAME

  "Największy priorytet"

  Główny architekt Notre Dame Philippe Villeneuve powiedział francuskiej telewizji BFMTV, że przykrycie katedry plandeką jest "największym priorytetem".

  Są plany, by nad dachem zabytku zbudować ogromny, specjalnie zaprojektowany parasol. Konstrukcja ta miałaby chronić zabytkową budowlę podczas procesu rekonstrukcji. Parasol nie jest jednak jeszcze gotowy, a zagrożenie opadami deszczu zgodnie z najnowszymi prognozami jest zbyt duże. Dlatego na ten czas postanowiono przykryć katedrę plandeką.

  Miliard euro na odbudowę

  Prezydent Francji Emmanuel Macron zobowiązał się do odbudowania katedry w ciągu najbliższych pięciu lat. Zniszczenie 800-letniego zabytku wywołało spory odzew bogatych rodzin oraz korporacji międzynarodowych, które już zaoferowały przekazać łącznie prawie miliard euro na odbudowę budowli.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...