Informacje
 • Osierocone gorylice górskie na niezwykłym zdjęciu. "Kłusownicy zabili im rodziców"

  23-04-2019 14:23 Żyją w sierocińcu od dzieciństwa

  Dwie samice goryla górskiego - Ndakazi i Ndeze - naśladowały swojego opiekuna, co udało się uwiecznić na fotografii. Została ona wykonana w sierocińcu dla goryli w Parku Narodowym Wirunga położonym w Demokratycznej Republice Konga.

  Gorylice spędziły w sierocińcu prawie całe swoje życie. Ich matki zostały zabite przez kłusowników w 2007 roku - powiedział w rozmowie z BBC zastępca dyrektora Parku Narodowego Wirunga Innocent Mburanumwe. Gorylice nauczyły się naśladować swoich opiekunów, którzy zajmują się nimi od czasu znalezienia. Traktują ich jak rodziców.

  - Ponieważ dorastały ze strażnikami, którzy je uratowali, naśladują ludzi - powiedział Mburanumwe. - Stanie na dwóch nogach jest ich sposobem "uczenia się, jak być ludźmi", ale to nie zdarza się w naturze - dodał.

  Zdjęcie, które zrobił gorylicom Mathieu Shamavu, jeden z pracowników Parku Narodowego Wirunga, stało się prawdziwą sensacją w internecie. Zwierzęta wyglądają, jakby specjalnie pozowały do fotografii. Stoją wyprostowane na dwóch nogach i zdają się naśladować wyraz twarzy opiekuna.

  Nie każde zwierzę jest tak przyjazne

  Shamavu, oprócz zamieszczenia zdjęcia na Instagramie, poprosił również miłośników dzikiej przyrody o ostrożność. Podkreślił, że warunki, w których wykonano zdjęcia, są wyjątkowe. Próba uchwycenia goryli na fotografii w innych okolicznościach mogłaby być bardzo niebezpieczna.

  - Chcemy podkreślić, że te goryle znajdują się w zamkniętym sanktuarium dla sierot, gdzie żyją od dzieciństwa. Opiekunowie w Senkwekwe starają się, żeby ich zdrowie nigdy nie było narażone. Zdjęcie zostało zrobione w wyjątkowych okolicznościach. Nigdy nie wolno zbliżać się do dzikiego goryla - napisał na Instagramie Shamavu.

  Pomimo że goryle wyglądają niewinnie, nie należy zapominać o tym, że są to dzikie zwierzęta. Goryl górski jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na Ziemi. To także największa małpa człekokształtna, której dorosły samiec może ważyć od 150-200 kilogramów. Z łatwością jest w stanie zabić lub zranić człowieka.

  W marcu jeden z opiekunów został zaatakowany przez hipopotama, w wyniku czego zmarł.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...