Informacje
 • "Temperatura będzie spadać i to solidnie". Ochłodzi się nawet o 15 stopni

  26-04-2019 16:44 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego
  Tomasz Wasilewski mówi o prognozie pogody na najbliższe dni tvnmeteo.pl

  Po wręcz letniej temperaturze nadejdzie ochłodzenie. Opowiadał o nim w piątek prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  28 stopni Celsjusza to najwyższa temperatura, jaką odnotowano w piątek w Polsce. Tak gorąco - najgoręcej jak dotąd w tym roku - było w centrum kraju, w Warszawie. 27 st. C pokazały termometry na Dolnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. 24-25 st. C odnotowano na polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach.

  Jak mówił Wasilewski na antenie TVN24, prognoza pogody na najbliższe dni jest mało optymistyczna. Prezenter zapowiedział dużo zmian w pogodzie, a zwłaszcza ochłodzenie.

  - To jest pierwszy, gorący dzień w kwietniu i od razu dodam - ostatni. Jutro już goręcej nie będzie. Temperatura będzie spadać i to solidnie - zaznaczył Wasilewski.

  Front znad Niemiec niesie zmianę w pogodzie

  - Nad Niemcami są w tej chwili bardzo aktywne gwałtowne burze z gradem, porywistym wiatrem i ulewnym deszczem. Polska jest jeszcze wolna od opadów, natomiast ten front, który jest nad Niemcami, powoli, ale systematycznie będzie przesuwać się w stronę wschodnią, czyli w kierunku Polski. Wieczorem albo w nocy będzie na granicy polsko-niemieckiej. Całe szczęście, jak dojdzie do nas, to trochę osłabnie i straci na aktywności, ale da inny skutek: ochłodzenie - mówił prezenter.

  Jak opisywał Wasilewski, dzisiaj Polska znajduje się w czymś, co meteorolodzy nazywają ciepłym wycinkiem niżu.

  - Jesteśmy między ciepłym frontem, który już sobie poszedł, a chłodnym, który jeszcze nie przyszedł. Powstała taka autostrada gorącego powietrza, dzięki której na termometrach mamy 28 stopni. Natomiast w miarę zbliżania się tego frontu do zachodniej Polski przyjdą przelotne opady deszczu i burze. Jeśli chodzi o temperaturę, to za frontem jest 14 stopni. To jest aż 14-15 stopni mniej niż u nas. Tak chłodno jest teraz w krajach Beneluksu.

  Chłodniej o 15 stopni

  Jak podkreślił Wasilewski, chłodne powietrze dotrze do Polski w niedzielę. Wtedy możemy spodziewać się 14 st. C w Warszawie i 13 st. C w Rzeszowie.

  - Dodatkowo na Podkarpaciu będą opady deszczu, więc ta różnica będzie ogromna, w niektórych miejscach ochłodzenie sięgnie nawet 15 stopni - tłumaczył Wasilewski.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...